Krása lícového zdiva - trvalá hodnota v architektuře bydlení

Téma - Dům a lícové zdivo:  Člověk chce být přírodě neustále na blízku. Čerpá z ní sílu, pohodu i inspiraci a pobytem v ní je neustále pozitivně nabíjen. 

Tuto potřebu ještě více potvrzuje rostoucí zájem o uplatňování přírodních materiálů při výstavbě rodinných domů, ať již jde o zdící materiál, dřevěná okna, pálené střešní krytiny či keramické lícové cihly nebo pásky.

Pozitivní působení těchto materiálů na člověka, ať již z hlediska jejich zdravotní nezávadnosti či bezpečnosti je potvrzeno desítkami generací spokojených uživatelů.

Obklopit se doma přírodními materiály tedy ve skutečnosti znamená cítit se ve svém domě vždy dobře.

Naprosto nezastupitelnou roli mezi přírodními materiály sehrávají při výstavbě domu lícové cihly a cihelné pásky. Jejich krásu člověk nejlépe pochopí teprve ve chvíli, kdy zjistí jejich absenci u svého nového domu. Začne to v něm hlodat a v duchu padají otázky: Proč jsem alespoň část fasády svého domu neobložil, Proč z nich nemám stěnu v interiéru či krb, Jak krásná a originální mohla být podezdívka našeho plotu do ulice nebo dlažba v zahradě mého domu?

Je tomu skutečně tak. Lícové cihly a cihelné pásky dodají domu nevšední vzhled a punc originality, pocit tepla i blízkosti přírody. Dnes jsou nejčastěji využívány k realizaci pohledových fasád rodinných domů, podezdívek plotů, dotváření interiérů vinných sklípků, obkladům krbů i stěn bytových interiérů.

Architektura lícového zdiva dodnes čerpá z kořenů tzv. Viktoriánské architektury, která má svůj původ v Anglii. Ta se zde naplno rozvinula v polovině 19. Století za panování královny Viktorie. V tomto období, které představovalo bouřlivý rozvoj a průmyslovou revoluci, byl kladen ve výstavbě důraz především na její rychlost a funkci. Vznikla tak řada neomítnutých průmyslových objektů i celých obytných čtvrtí – dělnických kolonií. Tento přístup později inspiroval řadu světových architektů a podobné kolonie tak vznikly nejen v Anglii, ale například i v Belgii, Holandsku či u nás v Česku. Zde jsou dodnes živým příkladem této architektury kolonie tzv. „Baťovských domků“, které navrhl známý francouzský architekt své doby Le Corbisiér, a které i nyní, po téměř 100 letech, slouží obyvatelům Zlína k bydlení.

Vraťme se však zpět do přítomnosti.  O využití lícových cihel a pásků v oblasti fasád domů, plotů, krbů a interiérů již jsme hovořili. Nesmíme však opomenout fakt, že neuvěřitelný přírodní kontrast dokáží vytvořit cihlové dlažby v zahradách domů, jsou-li z nich realizovány pochůzí komunikace kolem domu, chodníky, vjezdy nebo okapové chodníky. Barevný kontrast pečlivě střiženého zeleného trávníku a cihlové dlažby vytváří dokonalý barevný soulad a pohled, který se nedá ničím nahradit.

Ivo Románek

Další články o tématu Lícové cihly