Dřevěná plovoucí podlaha domu – základ moderního interiéru

Přírodní materiály, jakými jsou hlína, kámen či dřevo obklopují člověka milióny let. To je důvod, proč se v jejich přítomnosti cítíme dodnes nejlépe. 

Dokládá to i dům pana Marka, kdy jeho základ tvoří obvodové zdivo z cihel Porotherm P + D 44 cm, fasáda je zhotovena z cihelných pásků v kombinaci s dřevěným obkladem a střecha je ukončena keramickou střešní taškou Tondach.

Ne jinak je tomu v interiéru domu. I zde se přírodní motivy a materiály prolínají snad v každém detailu, ať již jde o dřevěné trámy, okna, dýhované dveře nebo dřevěné podlahy.

Jsou to právě dřevěné podlahy, které zpříjemňují naše příbytky od nepaměti. Nádherná kresba dřeva i jeho poměrně dobré izolační schopnosti jsou pro konstrukci interiérových podlah přímo stvořeny. Dřevo je teplý materiál a tento pocit v nás naplno vyvolává.

Dříve byly dřevěné podlahy realizovány většinou z hoblovaných prken přímo na nejrůznější typy podkladů, ať již hliněné, škvárové, později dřevěné osnovy a beton. Problém dřevěných podlah minulosti však spočíval v tom, že dřevo je stále „živým organismem“, jehož vývoj není nikdy u konce. Dobře známo je nám například sesychání parketových vlysů s následným vytvářením nevzhledných škvír a pohybem uvolněných parket nebo tvorba korýtek u palubových podlah a mohli bychom jmenovat další typy dotvarování. Tomu je však nyní konec.

Na nejlepší tradice dřevěných podlah navazují dřevěné plovoucí podlahy. Ty jsou konstruovány tak, že jejich základ tvoří ve spodní části nosná dřevěná deska, na ní je umístěna vrstva protismyková a horní část je tvořena tzv. nášlapnou vrstvou. Ta je silná přibližně 4 mm, což umožňuje její přebroušení, například při dlouhodobém používání nebo poškození přemisťováním těžkých předmětů apod.

Základní jednotkou dnešních plovoucích podlah jsou dřevěné lamely rozměrů 14 x 190 x 190 – 220 mm, které jsou opatřeny perem a drážkou. Lamely jsou baleny v krabicích a jsou nyní běžně k dostání snad v každém hobby marketu. Vybírat samozřejmě můžeme v nekonečném množství dezénů a sortimentu dřevin. To nám umožňuje realizaci nejrůznějších typů originálních interiérů v kombinaci s vhodnými doplňky. Lamely musí být kladeny na naprosto čistý, vyzrálý, rovný a suchý podklad. Lze je pokládat na volno (jako plovoucí), kdy postačí pouhá oddělení lamel například od betonu separační vrstvou a parotěsnou zábranou nebo na pevno – lepením.

Dřevěnou plovoucí podlahu zvolil do svého obývacího pokoje také majitel domu měsíce, pan Marek. Velká volná plocha obývacího pokoje nechává vyniknout její kráse a je plně ve vzájemné symbióze s ratanovým křeslem zavěšeným ke stropnímu trámu. Podívejte se do naší fotogalerie a dýchne na Vás klid, volnost a veskrze příjemný pocit.

Ivo Románek

Další články o domu měsíce