Plastová okna, dřevěná okna nebo okna z hliníku či kompozitu?

Okna jsou velmi důležitou a nedílnou součástí každého rodinného domu. Jejich členění, velikost i barevné provedení mají značný vliv na konečný architektonický výzor domu a samozřejmě také na tepelně technické vlastnosti jeho obvodového pláště. 

Materiály pro výrobu oken a jejich přednosti – Plastová okna
Nejběžnějším materiálem, který je dnes používán pro výrobu oken, je plast. Okna jsou vyráběna z kvalitních plastových profilových systémů. Mezi hlavní přednosti plastových oken patří dlouhodobá životnost, bezúdržbovost a také jejich nižší cena ve srovnání s ostatními materiály. Nevýhodami plastů obecně jsou pak menší statická únosnost materiálu, nižší odolnost proti UV záření a větší náchylnost vůči dotvarování materiálu v budoucnu. Při výběru plastových oken je nutné dbát zejména na osvědčeného dodavatele (značku) plastového profilu a výběr montážní firmy. Ta totiž nese odpovědnost a záruky za okna, která budete mít v domě zabudována. Vyplatí se proto sázet na firmy působící na trhu plastových oken dlouhodobě a na svém kontě mají řadu úspěšných referenčních staveb. Často diskutovaným tématem u plastových oken je také počet komor. Dnes již je zřejmé, že nadměrný počet komor má na lepší tepelně-technické vlastnosti plastového okna minimální vliv. Důležitějším kritériem je stavební hloubka rámu okna ( dnes se jako optimální jeví hloubka 80 mm) a způsob zasklení buď izolačním dvojsklem nebo trojsklem. Trojsklo samozřejmě izoluje lépe.  Pro stavitele domu je pak z hlediska úniku tepla rozhodující zejména hodnota prostupu tepla celým oknem směrem zevnitř ven. Čím je tedy u okna nižší hodnota součinitele prostupu tepla na 1m2, tím méně protopíme.

Dřevěná okna
Obecné výhody dřeva jsou stavitelům známy po staletí. Jsou jimi velmi dobré statické vlastnosti, dobré tepelně-izolační vlastnosti a samozřejmě nenapodobitelná krása přírodního materiálu. Nevýhodami jsou zvýšené nároky na údržbu oken.

Dřevěná okna jsou dnes vyráběna převážně z kvalitních dřevěných europrofilů na moderních obráběcích centrech řízených výpočetní technikou. Moderní okna bývají nabízena ve dvou základních variantách buď v profilech Euro IV-78 mm nebo s větší stavební hloubkou Euro IV-92 mm. U profilu 78 mm bývají okna certifikována na vnitřní povrchovou teplotu T=11,2°, prostup tepla celkovým oknem U=1,2 W/m2K a hodnotu útlumu zvuku R w,p = 36 dB.  U profilů se stavební hloubkou 92 mm je toto okno primárně určeno zejména pro pasivní domy. Bývají proto standardně dodávána s izolačním trojsklem. Hodnota prostupu tepla takto koncipovaného okna je U=0,69.  Dřevěné okno této skladby je určeno všem těm, kteří chtějí dosáhnout výrazných úspor výdajů na topné energie.

Hliníková okna
K základním výhodám oken z hliníkových profilů patří velká únosnost a stabilita materiálu, jeho bezúdržbovost a dlouhodobá životnost při stále pěkném vzhledu. Nevýhodou je pak vyšší cena materiálu.

Hliníkové systémy jsou dnes často využívány pro realizaci nadrozměrných oken nadstandardně řešených rodinných domů, kde jsou mnohde extrémně zvýšeny nároky právě na stabilitu, únosnost a přesnost prosklených prvků. Z těchto důvodů jsou z nich velmi často vyráběny posuvné dveřní okenní systémy (tzv. HS Portály), které výše uvedené vlastnosti materiálu pro zachování dlouhodobé bezproblémové funkce vyžadují. Dalším významným benefitem hliníkových oken je exklusivní vzhled a snadná údržba. Rámy je možné navíc upravit celou řadou barevných úprav, což atraktivitu hliníkových oken ještě více umocňuje.

Okna z kompozitu
Hitem současného trhu s okny jsou okna vyrobená z šestikomorových kompozitových profilů. Průkopníkem v této oblasti je kompozitový okenní profil Geneo s konstrukční hloubkou 86 mm. Mezi hlavní přednosti oken z těchto profilů patří jejich vysoká stabilita, kdy v 90 % běžných aplikací není nutné použití dodatečné výztuhy okna, dále dosažení nejnižšího možného součinitele prostupu tepla až na úrovni Uf do 0,86 W/m²K a také mnohem nižší hmotnost, která je ve srovnání s jinými běžnými plastovými okny nižší až o 40 %. To činí manipulaci s oknem mnohem snazší a příjemnější. Díky povrchové úpravě HDF je také mimořádně hladký a kvalitní povrch okna, což minimalizuje nároky na jejich údržbu. Široká zasklívací drážka (66 mm) je ideální pro instalaci izolačních trojskel různých provedení. Díky mimořádné únosnosti a stabilitě profilů Geneo jsou tyto přímo předurčeny pro realizaci nadrozměrných posuvně zdvižných dveřních systémů ( HS Portálů), kdy s jejich pomocí lze překlenout stavební otvory délky až 10 m. Poslední novinkou je také možnost integrace rekuperace (řízeného větrání s rekuperací tepla) do okenních profilů Geneo. To je možné právě díky absenci ocelové výztuhy v rámu okna a vysoké stabilitě i únosnosti profilů Geneo.  Neomezené barevné ztvárnění oken lze docílit jak s pomocí kašírovacích fólií, tak i lakování nebo hliníkových rámů. Okna tak je tudíž možné přizpůsobit jakémukoliv barevnému návrhu fasády.

Okna z profilů Geneo tudíž jak z hlediska únosnosti, designu, údržby i tepelně technických vlastností představují ideální řešení výplní otvorů moderních nízkoenergetických až pasivních rodinných domů.

Ivo Románek