Chystáte se stavět? Zvolte správný systém!

Dům na Žďársku budil už při výstavbě pozornost zejména nezvyklou montáží bílé střechy. Nyní má stavba z kompletního systému Ytong za sebou tři roky provozu a majitelé mohou zhodnotit výsledky. Celou výstavbu, včetně stropu, schodišť a střechy ze systému Ytong zvládli svépomocí. K pokrytí nákladů jim stačily finance z prodeje bytu a chaty. Dům je postaven v pasivním standardu a získali na něj dotaci. Náklady činí necelých dvacet tisíc ročně pro čtyřčlennou rodinu. 

Pórobetonové tvárnice majitel domu znal už ze svých dřívějších zkušeností se stavebními úpravami spíše kutilského rázu. Věděl o jejich pozitivech, jako je snadná opracovatelnost či tenkovrstvé zdění pomocí stavebního lepidla bez nutnosti používat míchačku. Další systémové prvky pro něj však byly novinkou. Součástí projektu na jejich dům byly totiž i stropy, střecha a schody od Ytongu.

Systém stavebních komponentů pro efektivní práci svépomocí
Stavbu včetně stropů, schodů a střechy zvládl majitel se dvěma dalšími pracovníky – zedníkem a jeho pomocníkem, zakládání rohů provedli Ytong mistři. Tato služba je poskytovaná výrobcem materiálu bezplatně. „Výhodou stropu není jenom snadná montáž bez nadbetonávky. Ocenili jsme, že je možné do nich jednoduše umístit elektroinstalace, rozvody vody i tepla. Žádné sekání. Nezdrželo nás to ani při výstavbě patra – stropy byly okamžitě pochozí,“ zmiňuje další pozitiva investor. Podobně probíhala i montáž schodiště. Schodišťové stupně výrobce na stavbu dodal připravené podle projektové dokumentace, prováděcí dokumentace a doprava byla v ceně. Montáž zvládli opět dva lidé – majitel se zedníkem. „Oproti klasickému železobetonovému schodišti  odpadá bednění, výztuž, betonáž, hutnění, vlhčení betonu při zrání, odbedňování i likvidace odpadů z bednění. Schodiště bylo již za 24 hodin pochozí,“ uvádí k výstavbě majitel.

Střecha proti letnímu přehřívání
Střecha je ze všech konstrukcí budovy nejvíce zatížena vnějšími vlivy, jako jsou výkyvy teplot a poryvy větru. Chrání před hmyzem, nejrůznějšími druhy záření, prachem. Její kvalita zásadním způsobem ovlivňuje stav vnitřního prostředí budovy. Masivní střecha ze systému stavebních komponentů Ytong účinně zabrání letnímu přehřívání podkrovních místností i bez klimatizace, je nehořlavá a poskytuje ochranu proti všem uvedeným negativním vlivům. Střecha z Ytongu má však i další zajímavá plus. Díky alkalickému složení je u ní nulové riziko napadení plísněmi a a škůdci. Její montáž je snadná a střecha si nyní získává oblibu i u stavebníků svépomocí.

„Podobné zkušenosti jako s celým systémem máme i se střechou – odpadají zde tesařské práce a montáž střechy jsme zvládli ve stejném týmu jako celou stavbu,“ uvádí k průběhu stavby majitel. Potvrzuje také to, že ochrana proti letnímu přehřívání je skutečně účinná:
„V domě bydlíme již třetí rok a mohu potvrdit, že teplota ani v podkroví ani ve dnech s tropickými teplotami nepřesáhne  25 °C,“ dodává.

Pasivní výstavba s Ytongem
Dům je postaven v pasivním standardu, u nějž jsou kladeny velmi vysoké nároky na neprůvzdušnost obálky. Použití celého systému na sebe přesně navazujících komponentů umožní dosáhnout těchto hodnot s velkou rezervou. Masivní střecha v tom má nezastupitelnou úlohu – pasivní budova musí splňovat nejen požadované normy na těsnost obálky, ale také odolat letnímu přehřívání.

Časový odstup umožňuje majitelům také zhodnotit fungování pasivního domu po provozní stránce. „Návratnost investic do pasivního domu urychlila dotace Zelená úsporám. Náklady na dům jsou nyní přesně dle očekávání – při čtyřech dospělých lidech a spoustě spotřebičů, jako je sušička či dva mrazáky, jsme v loni zaplatili za provoz asi 19 500 Kč“, hodnotí nové bydlení majitel. Bydlení podle představ i rozpočtu, s ohledem na vaše síly a možnosti, je dosažitelné. Nevěříte? Zkuste se zeptat v Ytongu.