Dřevěná okna – trvalá krása v moderním hávuTéma - Dům a okna:  Dřevo patří od nepaměti mezi základní přírodní materiály, které člověk využíval při výstavbě svých domů, či jejich částí. 

Není divu. Vždyť dřevo bylo a je v našich zeměpisných šířkách do značné míry dostupnou surovinou a disponuje řadou vynikajících vlastností.

K nim patří vysoká trvanlivost, pevnost, poměrně dobré tepelně-izolační vlastnosti, a co zejména, nesmrtelná krása kresby dřeva i jeho vůně.

To jsou důvody, proč zejména vyznavači přírodních materiálů dlouho neváhají, a i přes poněkud vyšší cenu či nutnou náročnější údržbu v budoucnu, jsou pro ně dřevěná okna tou jedinou a správnou volbou.

Je tomu tak i proto, že moderní dřevěná okna současnosti se radikálně liší od těch, která byla vyráběna v minulosti.

Vlastnosti dřevěných Euro oken
Okna jsou produkována na moderních zpracovatelských linkách z tzv. profilů Euro ve stavebních hloubkách rámu IV-78 a  IV-92 mm. U profilů 78 mm dosahuje vnitřní povrchová teplota T=11,2°, prostup tepla celkovým oknem při zasklení izolačním dvojsklem se pohybuje na úrovni U=1,2 W/m2K a hodnota útlumu zvuku činí R w, p = 36 dB. Profil 92 mm je určen hlavně pro stavitele pasivních domů a z těchto důvodů je většinou dodáván s izolačním trojsklem. Hodnota prostupu tepla u něj je pouhých U=0,69.  Pokud je tedy prioritním zájem stavitele rodinného domu uspořit energii, pak je tento profil opravdu ideální. Přitom cena profilu s hloubkou 92 mm je skutečně jen zanedbatelně vyšší ve srovnáním s profilem hloubky 78 mm. Vyšší cenu okna tvoří především náročnější zasklení. Okna jsou dále povrchově ošetřena několika vrstvami vysoce odolných UV laků a po několik let jsou nároky na jejich údržbu skutečně minimální.

Dřevěná Euro okna jasnou volbou
Dřevěná okna pro svoji novostavbu zvolil i pan Libor na Brněnsku. Ten postavil svůj dům kompletně z přírodních materiálů jako cihlostavbu. Nosné konstrukce domu tvoří broušené cihly Porotherm tl. 44 cm, fasáda je provedena jako zateplená s provětrávací mezerou a ukončená na svém povrchu z lícových cihel Klinker. Střecha je pokryta elegantní střešní taškou Tondach s obchodním názvem Románská 12 s lesklou povrchovou úpravou glazurou Amadeus černá.

Dřevěná okna tak přesně zapadají mezi ostatní přírodní materiály stavby a i barevně výborně doplňují ostatní pohledové části domu.

Ivo Románek