Krásný bungalov v přírodě - aneb splněný sen na druhý pokus
Zkuste společně s námi hádat, kde se nachází náš dům měsíce tentokrát! V úvodu jen krátká nápověda. Je to kraj pohádek, rybníků, vodníků a kouzel! Myslíte si, tušíte, či dokonce už víte ? Ano. Máte pravdu! Jsou to nádherné Jižní Čechy!
Dnes nás přivítala rodina pana Marka. Ten se svojí ženou tvoří harmonický pár nižšího středního věku a se svými dvěma dcerami obývají tento nádherný cihlový bungalov, který by musel uspokojit i ty nejnáročnější zájemce o bydlení v rodinném domě.
Dům je řešen jako jednopatrový a zaujímá půdorys klasického L. Obvodový plášť domu je vyzděn z klasického cihlového bloku značky Porotherm, tloušťky 44 cm. Střecha je pokryta střešní taškou Tondach s obchodním názvem Stodo 12, která je opatřena glazurou – břidlicově černá. Fasáda domu je provedena z cihelných pásků v kombinaci s dřevěným obkladem. Dům a jeho okolí působí mimořádně svěže a samozřejmě, jako kdyby zde byl odjakživa. Nicméně byl postaven poměrně nedávno. Dům stavěla stavební firma David Sixl. Na to, zda-li není cítit pokles zájmu o stavby domů z cihel jsme se zeptali přímo pana Ing. Sixly mladšího. Ten nám v úvodu řekl: „Pokud se rozhlédnete kolem sebe pak je zřejmé, že i v dnešní době je téměř 90 % domů stavěno z pálených cihel. Přikládám to zejména tomu, že cihla je tradiční materiál, se kterým jsou zkušenosti stovky let. Nyní sice cihly vypadají jinak než kdysi, avšak přírodní základ - pálená hlína - zůstává. Navíc má cihla léty prověřené vlastnosti, jako jsou schopnost akumulace tepla, propustnost vodních par a řadu dalších výhod. Hlavním materiálem pro výstavbu zdejšího domu je tradiční cihla Porotherm P+D 44 cm zděná na tepelně-izolační maltu. V posledních letech se většina staveb odehrává zejména z broušených cihel zděných na tenkovrstvé lepidlo či na pěnu. Podíl tradičního zdění na maltu, alespoň pokud mohu hovořit za naši firmu, je do 10 %.“
Pojetí a architektura domu měsíce je plně v souladu s nejmodernějšími trendy. Nicméně krásně zapadá i do venkovské zástavby a nijak nenarušuje své okolí. Je zřejmé, že majitel domu má k tomuto prostředí silný vztah. Ptáme se jej proto, zda-li je tomu skutečně tak, a jak k této filosofii bydlení dospěl. K tomu pan Marek říká:
Narodil jsem se na předměstí Českých Budějovic, posléze jsme se s rodiči přestěhovali do paneláku. Když jsem dospíval, rodiče postavili chatu a dojížděli jsme do přírody na chatu. Od té doby jsem měl sen jednou si postavit svůj dům, necestovat jako tomu bylo s rodiči, ale bydlet v přírodě každý den, žít na vesnici a nemít kolem sebe spoustu lidí, jako tomu bylo v paneláku. Od začátku jsme měli jasno v tom, že chceme stavět z klasických materiálů, které jsou prověřeny léty. Nechtěli jsme volit nevyzkoušené věci. Rozhodli jsme se proto stavět z pálené hlíny.
Z počátku byly naše sny maličko jiné, protože jsme před tímto domem postavili ještě jeden. Z důvodu, že jsme bydleli v paneláku, chtěli větší koupelnu, žena větší šatnu, větší obývák, prostě vše mělo být větší vůči tomu paneláku. Postavili jsme proto velký patrový dům, kde jsme po čase zjistili, že se v něm hledáme a že zase tak velký dům nepotřebujeme. Vše jsme proto zredukovali a řekli si, že postavíme ještě jeden dům podle našich představ a zkušeností, které jsme nabyli v průběhu naší první stavby. Následně jsme zvolili bungalov s omezeným počtem místností, které přesně vyhovují našim potřebám.
Obvodové zdivo domu je z klasických cihel Porotherm 44 cm. Příčkovky jsme zvolili akustické a musím říci, že jsme pro zvýšení komfortu bydlení udělali opravdu dobře.
Dům jsme postavili za necelý rok od zahájení výstavby. S tím co jsme postavili jsme nyní spokojeni. Za sebe bych měl dnes dvě menší výhrady. Tou první je, že bych si udělal větší garáž. Zvětšují se auta, přibývají kola, skůtříky, rozrůstá se rodina a počet věcí. Dále bych doporučil všem stavitelům bungalovů, aby zvážili možnost pevného stropu. Zjistili jsme také, že každý složitější detail stavby je finančně zbytečně náročný. Takže já za sebe příštím stavitelům rodinných domů doporučuji jednoduchost, na druhé straně se ale dívat po kvalitě, ne jen po ceně.“
Doporučení pana Marka, coby stavitele dnes již dvou rodinných domů, by určitě nikdo neměl brát na lehkou váhu. O to více nás potěšilo, když nás laskavě pozval dál a jeho dům jsme si mohli prohlédnout i uvnitř.
Naši prohlídku jsme zahájili v prostorné dvougaráži. Odtud vedla naše cesta do vstupní předsíně a zádveří domu. Zde je příchozím k dispozici botník a věšák na kabáty. Z předsíně vedou dveře do šatny, WC a do pracovny majitele domu. Nesmíme zapomenout ani na dveře do kadeřnického salónu paní domu, paní Petry. Ten je moderně a nadstandardně vybaven a jak nám řekla, většinou zde stříhá jen své blízké a známé pro radost.
Z pracovny, která je průchozí, vedou dveře do menšího zádveří. Odtud se dostaneme do ložnice rodičů a také do obytného prostoru. Ten začíná hezkou praktickou kuchyní s veškerým moderním zázemím a barovým pultem. Za ním je situován jídelní stůl se šesti židlemi. Jídelna je umístěna vedle mohutného francouzského okna, které celý prostor úžasně prosvětluje a poskytuje majitelům dokonalý kontakt s venkovním prostředím. Okno také umožňuje snadný výstup na terasu před domem, kde je umístěno posezení. Z jídelny již plynule přecházíme do nádherného obývacího pokoje. Dominuje mu velká bílá rohová sedačka, ke které je orientován audiovizuální systém. Ten je součástí odlehčené nábytkové sestavy realizované ze samostatných skříněk a polic. Zajímavostí obývacího pokoje je nadčasové halogenové osvětlení umístěné na rampě. To umocňuje společně s přiznanými dřevěnými kleštinami zážitek z pobytu v obývacím pokoji.
Parádním solitérem v místnosti je ratanové odpočinkové otočné křeslo zavěšené ke stropní konstrukci.
Zadní dveře obývacího pokoje ústí do chodby, z níž je přístup do klidových místností této části domu. V chodbě se nachází nadrozměrná vestavná šatní skříň. Z chodby vedou dveře do dětských pokojů dcer. Pokojíčky jsou prakticky, krásně a účelně vybaveny dřevěným rustikálním nábytkem. Každá z dívek zde má i pracovní koutek a možnost posezení, třeba s kamarádkami.
Konec chodby je vyplněn krásnou koupelnou. Dominuje jí červená dlažba v kombinaci s červenobílým obkladem. Zařizovací předměty, kterými jsou rohová vana, WC a dvojumyvadlo jsou bílé. Sprchový kout je proveden z čirého skla a kovových chromových prvků. Vstoupíte-li do této koupelny, jako by Vás nakopla nějaká nová energie!
Nám již nyní nezbývá nic jiného, než abychom se s tímto nádherným bungalovem i našimi milými hostiteli, panem Markem a paní Petrou pomalu rozloučili.
Přiznám se, že se nám tento dům plný chytrého a účelného designu, citu pro detail, praktických řešení i bombastického klidu, opouštěl s těžkým srdcem. Nyní nám však nezbývá než říci: Pane Marku, paní Petro, za všechny co se chystají stavět děkujeme, že záře vycházející z Vašeho domu osvětluje tu správnou cestu.
Ivo Románek