Dvojí radost. Nová fasáda šetří peníze a navíc vypadá skvěle!
Téma - Dům a úspory: Vývoj ve všech oblastech lidských činností jde velmi rychle kupředu. Vše se nám překotně mění před očima, a co platilo kdysi, je dnes již dávno jinak.
Pro příklad nemusíme chodit daleko. Tak zatímco dříve patřily ceny energií u nás k jedněm z nejnižších v Evropě a náklady na ně nás příliš nezatěžovaly, pak dnes tvoří výdaje na vytápění a ohřev teplé vody až 62 % veškerých plateb za provoz rodinného domu.
Není proto žádným překvapením, že lidé stále více pátrají po tom, jak za ně co nejvíce ušetřit. To byl i případ pana Martina, který vlastní rodinný dům střední velikosti v podhůří Beskyd. V době, kdy se rozhodl svůj dům stavět, byly vyráběny cihly, jejichž tepelný odpor se pohyboval na hranici R = 2,00- 2,5 m2 K/W dle tloušťky zdiva. Pro svoji stavbu si vybral cihly tloušťky 39,5 cm a rozhodl se ještě k provedení zateplení fasády polystyrénem tloušťky 6 cm. Výsledný tepelný odpor obvodového pláště domu pak činil přibližně R = 3,5 m2 K/W.
Ve své době to bylo opravdu nadčasové řešení s poměrně dostatečnou rezervou překračující výrazně požadavky norem.
Čas však rychle běžel a s ním si nic nezadal vývoj cen energií. Najednou se platby za plyn, jímž je dům vytápěn, vyšplhaly z původních cca 20 tis. Kč za rok na neuvěřitelných 55 tis. Kč v roce 2013. To již byla poslední kapka, která přetekla a pan Martin se rozhodl k radikálnímu řešení. Svůj dům ještě jednou dodatečně zateplí. Po dohodě s projektantem a realizační firmou bylo rozhodnuto, že stávající plášť rodinného domu, který sestává ze dvou objektů – hlavního a garáže s obytným podkrovím, bude objekt garáže zateplen polystyrénem tloušťky 6 cm a na hlavní objekt bude použit polystyrén tloušťky 10 cm. Cílem akce bylo dosažení nízkoenergetického standardu a výrazné omezení nákladů na vytápění.
Práce začaly rozebráním dlažby okapových chodníků kolem domu. Následně musely být sejmuty všechny prvky umístěné ve fasádě, jako například hromosvod, okapový systém, alarm, ventily apod. Posunuty a vyměněny musely být vpusti venkovního odvodnění z důvodu jejich vzdálenější polohy po přidání izolantu.
Po vyvážení a upevnění zakládací lišty na tloušťku polystyrénu do horizontální polohy pracovníci odborné firmy přikročili k lepení polystyrénu. Pod úroveň soklu byl použit zelený polystyrén perimetr s uzavřenou nenasákavou povrchovou strukturou z důvodu zamezení pronikání zemní vlhkosti do zdiva.
Realizace zateplení dále pokračovala lepením polystyrenových desek na tmel, který na ně byl rovnoměrně nanesen po obvodu a středu buď ve formě pásů či terčů. Izolant se lepí na vazbu ke stěně vždy od spoda nahoru. Polystyrénové desky byly kotveny ke stěně talířovými hmoždinkami v počtu minimálně 4 ks na 1m2. S pomocí hliníkových lišt s výztužnou armovací tkaninou byla dále upravena veškerá nároží, ostění, podhledů a parapetů.
Takto připravená plocha polystyrénového podkladu fasády byla přebroušena do roviny. Po přebroušení byla opatřena stěrkou, do které je vtlačena armovací tkanina. Přesah jednotlivých pásů armovací tkaniny musí činit minimálně 10 cm.
Jakmile vrstva stěrky dokonale vyschla, byla na ni aplikována penetrace a zpět osazeny jsou sejmuté prvky odvodňovacího systému a parapety.
Posledním krokem je provedení finální probarvené tenkovrstvé omítky. Ta je nanášena ocelovým hladítkem a musí být na shodné chemické bázi, jako penetrace. V případě pana Martina to byla silikonová probarvená omítka ve dvou odstínech. Výhodou silikonové omítky je její samočistící schopnost, dlouhodobá životnost a trvale pěkný vzhled. Pro větší ze dvou objektů domu byl zvolen světlejší odstín, pro menší naopak tmavší odstín s béžovým nádechem.
A jak je s konečným výsledkem spokojen pan Martin ? Říká : „Vždycky jsem si přál béžovou fasádu svého domu. Výsledek je parádní a skutečně mi udělal velkou radost. Nyní mám za sebou i první topnou sezónu po aplikaci dalšího zateplení a s jejím koncem samozřejmě i první vyúčtování. Světe div se, žena mi řekla, že nám ze záloh za plyn vraceli přes 24 tisíc korun. Myslíte si, že jsem z nich něco viděl ? Směje se pan Martin a dodává: „Ale i tak mám z nové fasády velkou radost.“
Ivo Románek