Garáž a automatická garážová vrata k pořádnému domu prostě patří!

Téma - Dům a garážová vrata: Rodinný dům v českých podmínkách by měl po svém dokončení nabídnout dostatek prostoru nejen každému členu domácnosti, ale své místo by zde měly nalézt i nákladné automobily, stroje a další vybavení pro volný čas a hobby. 

K tomuto účelu je v domě nejčastěji využívaná garáž a k ní přilehlé místnosti. Je totiž ideální (pokud se právě rozhodneme vyrazit na hory), popadnout lyže v místnosti u garáže, nasáčkovat je spolu s ostatními věcmi do auta a ihned vyrazit. 

Mnozí škarohlídi a šetřílci si však často kladou před výstavbou domu otázku: Garáž - není to zbytečně drahé a tak trochu přežitek, stavět nákladnou místnost pro uložení auta, kterému se nic nestane, pokud bude stát jen tak venku před domem? 

My říkáme: „Není“! Kdo totiž nezažil ten pocit vstoupit za mrazivého rána do svého vozu v prostředí vyhřáté garáže, otevřít automatická garážová vrata a vyrazit bez nutnosti půlhodinového škrábání ledu z předního skla svého miláčka ihned za svým cílem či povinnostmi, jen stěží pochopí, o čem je řeč. 

Za nás tedy garáž v domě rozhodně ano a přihlédneme-li k dnešním podmínkám a životnímu stylu tak pokud možno raději hned pro dvě auta! 

Opravdu je tomu tak. Garáž potřebuje prostor. Nesmíme zapomenout na to, že řada dnešních domů se staví jako nepodsklepené a v garáži se tak často objevují regály na sezonní kola, dětské sedačky, jízdní kola a bůh ví co ještě. 

Pro prostornou dvougaráž v domě svědčí i další argumenty. Jsou jimi zejména pohodlí, přehlednost a tím i bezpečnost vjezdu a výjezdu vozidel z a do garáže. Větší stavební otvor bez podpůrného sloupku nám totiž umožňuje uzavřít jej velkými garážovými vraty, díky nimž se stává výjezd z prostoru garáže velmi snadným a přehledným i pro méně zkušené řidiče. 

A jaká garážová vrata vybrat?
Současný trh s garážovými vraty nabízí ve své podstatě tři varianty. První z nich, a u nás i nejčastěji aplikovanou, představují sekční garážová vrata. Ta jsou vyrobena z polyuretanových dílců – sekcí, které jsou mezi sebou spojeny drobnými kloubovými panty. To umožňuje vratům snadný pohyb v zahnuté kovové kolejové liště. Při spuštění dálkového ovládání je do činnosti uveden motorový pohon vrat, který je vytáhne do prostoru pod stropem a umožní vozidlu snadný vjezd do garáže. Lamely pro výrobu vrat jsou dnes vyráběny v mnoha barevných odstínech a různých designových provedeních. Bez větších problémů je tak lze zakomponovat do jakéhokoliv architektonického návrhu domu. 

Druhou variantou jsou posuvná garážová vrata. Jedná se vlastně o jakousi alternativu sekčních vrat pouze s tím rozdílem, že lamely vrat v kolejové liště nezajíždějí pod strop, ale k boční stěně garáže. Výhodou tohoto provedeni vrat je, že umožňují pohodlný průchod osobám i při svém částečném otevření. S čím však musíme počítat, je vyšší pořizovací cena.

Výklopná garážová vrata - jsou nejčastěji používána u nezateplených garáží. Vyznačují se vysokou pevností a menší schopností izolace. Vrata se vyklápí pod strop garáže a to buď mechanicky nebo i na dálkové ovládání s pomocí motoru. Vrata lze samozřejmě také vyrobit v mnoha barevných odstínech. 

Rolovací garážová vrata - jsou vhodná všude tam, kde jsou značně omezeny prostorové možnosti garáže a instalace např. sekčních vrat není možná. Vrata se vyznačují hezkým designem, ale díky logicky menší šířce lamel také menší izolační schopností a bohužel, také vyšší pořizovací cenou. Jsou dodávána v různých barevných odstínech s pohonem na dálkové ovládání pro velikosti otvoru až 5m. 

Závěrem dodejme, že garážová vrata lze dnes ovládat i s pomocí aplikací stažených do chytrých telefonů. Ty nám umožňují i velmi snadnou kontrolu toho, zda-li  jsou vrata v tzv. dovřené poloze, s její pomocí můžeme dále také ovládat na příklad vjezdovou bránu na pozemek domu, vchodové dveře do domu nebo venkovní osvětleni při příjezdu. Inu pokrok nezastavíš a garáž do pořádného cihlového domu zkrátka patří!

Ivo Románek

Další články o Dům a garážová vrata