Vjezdová brána se zavírá, aneb dům znamená intimitu a pocit naprostého soukromí

Můj dům - můj hrad. Nevěříte? Nemusíte! Ale ti, kteří již delší dobu bydlí ve vlastním rodinném domě, mi dají určitě za pravdu. 

Je to totiž úžasný pocit, stisknout knoflík dálkového ovládání, otevřít vjezdovou bránu vedoucí na pozemek domu, zajet s autem do garáže a být doma. Jakmile zmáčknete tlačítka na dálkovém ovladači podruhé, vjezdová brána i garážová vrata se za vámi začnou zavírat a vy víte, že všem nevítaným hostům je přístup do vašeho království zapovězen – samozřejmě, pokud k tomu nedáte svolení. 

Jak již jsme zmínili dříve, branky a automatické vjezdové brány na pozemek domu jsou spíše součástí celkového řešení plotu, naopak automatická garážová vrata, případně vstupní dveře do domu, by spolu měly designově i barevně korespondovat a dále navazovat na vzhled či barevné řešení ostatních výplní otvorů popřípadě fasády domu. 

U řešení vjezdových bran jsou nejčastěji využívány tzv. samonosné vjezdové brány, které jsou upevněny k nosnému sloupku uchycenému ve speciálním základu. Jejich pohyb je veden cca 8 cm nad povrchem terénu, což usnadňuje pohyb při vyšší vrstvě čerstvého sněhu či námrazách.

Nejvíce používanými automatickými garážovými vraty jsou tzv. sekční garážová vrata. Ta jsou vyrobena z polyuretanových dílců, které jsou mezi sebou spojeny kovovými kloubovými spojkami. S pomocí motoru uvedeného v činnost tlačítkem dálkového ovládání jsou vrata vytažena ocelovými lanky většinou pod strop garáže. 

Výhodou sekčních garážových vrat je jejich pěkný vzhled, možnost úpravy do řady barevných odstínů a díky dostatečné tloušťce lamel i poměrně slušná tepelně izolační schopnost v porovnání s jinými typy vrat. 

Volbě vstupních branek, vjezdových bran, garážových vrat i vstupních dveří do domu musí předcházet důkladná projektová příprava i výběr samotné výrobní a montážní firmy. Dnešní renomované firmy, které se na tuto oblast specializují, vám dokáží zajistit nejen realizaci automatické vjezdové brány a garážových vrat na míru, ale nabídnou vám i vchodové dveře, široký sortiment dálkových ovladačů i operativní servis po celém území ČR. Dokonalým skloubením oplocení, vjezdové brány, vstupních dveří, ale i materiálu pro pojezdové komunikace do domu a kolem domu pak vznikne nemalý celek, který se výraznou měrou podepíše na jeho celkovém pěkném vzhledu.

Ivo Románek

Další články o Dům a garážová vrata