Vnitřní dveře – základ krásného interiéru
V okamžiku, kdy práce na výstavbě domu pomalu končí, je na čase přikročit k realizaci interiéru. Mnoho lidí se zabývá jeho tvorbou teprve v okamžiku, kdy je stavba téměř hotova. To je samozřejmě velká chyba.
V návaznosti na rozmístění nábytku, stolů, reprodukčních soustav či sedacího nábytku je totiž nanejvýš vhodné mít již ve stádiu projektu rozmyšleno, kde budou situovány vývody světel, zásuvky, vypínače, vývody antény, internetu apod.
Samostatnou kapitolou je kuchyně. Zde by měl mít každý stavebník k dispozici přesný projekt kuchyně, obsahující rozmístění horních a spodních skříněk, ledničky, myčky na nádobí, dřezu, trouby, varné desky a s nimi vývodů plynu i elektřiny pro jejich zapojení.
Pokud tomu tak je, pak finální práce na dokončení interiéru začínají provedením maleb, realizací čistých podlah ( plovoucí podlahy, lina apod.) a instalací vnitřních interiérových dveří.
Vnitřní dveře mohou být provedeny z masivu, MDF desek potažených laminátovou fólií nebo opatřené tenkým plátem masivního dřeva – dýhou.
Tato varianta patří u stavitelů rodinných domů k těm nejoblíbenějším. Dřevo je člověku blízký, přírodní materiál a každá dřevina má jinou kresbu, barvu i charakter. To dodává dýhovaným dveřím punc jedinečnosti a originality. Běžně jsou dnes tyto dveře dodávány i s obložkovými zárubněmi ve stejné dýze. Ty se umí přizpůsobit síle stěny, v níž budou dveře později umístěny.
Vnitřní dýhované dveře si pro svůj dům vybral i pan Vlastimil. Jejich základ tvoří přírodní dubová dýha v hnědé barvě. Do místností vyžadujících klid a intimitu jsou zvoleny dveře plné, naopak celoprosklené dveře prosvětlují vstup do chodby domu. Celkově vnitřní dveře vhodně doplňují dřevěné podlahy v interiéru i plastová okna, jejichž fólie je zvolena ve stejném odstínu. Pocit tepla z těchto dveří přímo vyzařuje !
Ivo Románek