Vstupní dveře do domu musí splňovat vysoké kvalitativní a estetické nároky

Vstupní dveře do domu jsou první vizitkou majitele a každodenním uvítacím výborem jak obyvatel domu, tak i jeho návštěvníků. 

Nemůže být proto pochyb o tom, že musí být nejen esteticky dokonalé, ale také vysoce funkční a trvanlivé. Důvody jsou nasnadě. Denně projde hlavními dveřmi do domu každý z jeho obyvatel hned několikrát, a pokud bychom dobře počítali, v průběhu roku dojde k jejich otevření a zavření v mnoha tisících opakování. 

Jakými vlastnostmi by tedy měly správné vchodové dveře disponovat?

Vchodové dveře jsou obdobně, jako i ostatní výplně otvorů domu (okna, garážová vrata, střešní okna apod.) součástí jeho obvodového pláště. Jejich konstrukce má tudíž značný vliv na úniky tepla. Rám dveří by proto měl disponovat výbornými tepelně-izolačními vlastnostmi.

Dalším požadavkem na vchodové dveře je dlouhodobě krásný vzhled, tvarová stálost, životnost, bezpečnost a snadná údržba. Všechno toto a ještě něco navíc očekávali od svých vchodových dveří také Denisa a Michal - stavitelé rodinného domu na severovýchodu Prahy. Paní Denisa k tomu dodává: „Od vchodových dveří do domu jsem očekávala vysokou kvalitu provedení a pěkný, moderní vzhled. Chtěli jsme také, aby vnější strana dveří barevně ladila s antracitovým odstínem fasády a rámy oken. Naopak směrem do interiéru jsem požadovala dodržení klasické, bílé barvy povrchu dveří. Nyní je vše hotovo a jsem překvapená, jak snadno, lehce a přesně vstupní dveře fungují.“

Důvod, proč tomu tak je nasnadě. Rám dveří je totiž vyroben obdobně jako je tomu u oken domu z ultrastabilního Hightech materiálu RAU - FIPRO, který tvoří základ profilového systému REHAU GENEO.

Stavební hloubka tohoto šestikomorového systému činí 86 mm a vykazuje vynikající součinitel prostupu tepla na úrovni Uf = 0,75 W/m²K. Vysoká je i ochrana proti vloupání až do třídy II. bez nutnosti armování. Ke dveřím je dodáván i bezbariérový práh se stavební výškou 20 mm. Vedle vysoké míry bezpečnosti nabízí vstupní dveře také vysokou odolnost proti povětrnostním vlivům i přívalovým srážkám. Do dveřních profilů GENEO je možné vsadit jakékoli plastové, skleněné či hliníkové výplně běžně dostupné na trhu. Jejich využití je velmi variabilní a lze je použít pro výrobu jednokřídlých i dvoukřídlých dveří, s falešným nebo pevným sloupkem, s bočním dílcem, nadsvětlíkem a otevíráním dovnitř či ven. Velmi neobvyklým designovým detailem u vstupních dveří z profilů REHAU GENEO je použití skrytých pantů. Panty jsou umístěny v meziprostoru mezi rámem a křídlem dveří a přes svoji velmi masívní konstrukci nejsou viditelné ani tou nejmenší částí.

Jak jsme se mohli osobně přesvědčit při naší redakční návštěvě, vstupní dveře domu (stejně jako vše ostatní) sluší. A co popřát jejich majitelům? Ať se skrze ně vrací domů šťastně dlouhá léta.

Ivo Románek