Fasáda domu měsíce srpna
Fasáda je tváří domu a jako každá tvář i ona by měla být jedinečná a s ničím nezaměnitelná. Pokud tomu tak skutečně je, pak naše duše, mysl i osobnost může s domem splynout a zcela se s ním ztotožnit.
U domu pana Martina jsme ani na chvíli nezapochybovali o tom, že tomu tak opravdu je. Výrazně tomu přispívá členitost, nápaditost a zajímavá materiálová skladba fasády. Tu tvoří kombinace pohledových lícových cihel s provětrávanou fasádou z dřevěných smrkových latí.
Fasáda je koncipována jako skládaná - zateplená. Skladbu obvodového pláště tak tvoří broušená cihla Tondach Keratherm, tepelný izolant a přizdívka z lícových cihel Tondach.
Jednotlivé prvky fasády jsou spolu barevně fantasticky sladěny a na běžného pozorovatele působí jako dokonalý harmonický celek. Určující roli v tomto směru sehrála střecha, kdy pro její pokrytí byla zvolena keramická střešní taška Tondach s obchodním názvem Románská 12 v barevném provedení vínově červená glazura.
Lícové cihly uplatněné ve fasádě tento barevný tón kopírují. Fasádu příjemně oživují šedé pásy probarvené omítky kolem soklu a ztužujícího věnce domu nad prvním nadzemním podlažím. Určitým odlehčením fasády je pak provětrávaná fasáda z dřevěných smrkových latí, která přiléhá k druhému nadzemnímu podlaží vedlejšího obytného objektu. U hodnocení výzoru fasády nesmíme zapomenout ani na decentně zvolenou okrovou barvu tohoto dřevěného obkladu. Do stejného tónu jsou totiž dále laděny okna, dřevěné podhledy či lamely garážových vrat. Přírodní teplé barvy jednotlivých částí fasády pak dokonale souzní s okolní přírodou.
A co říci závěrem ? Mezi základní výhody fasád z lícových cihel patří jejich trvale krásný a neměnný vzhled, vysoká pevnost a minimální nároky na údržbu po celou dobu životnosti. Ta je odhadována na 150 – 200 let.
Ivo Románek