Ideální fasády pro cihlové domy aneb bezúdržbová fasáda napořád

Zamýšleli jste se někdy nad tím, co je hlavní úlohou fasády a jaká kritéria splňuje?
Být jen krásná nestačí! Funkčnost spojená s krásou - to je, oč v nynější době běží a hlavním úkolem je ochrana stavební konstrukce před vnějšími vlivy.

Kabát domu
Velmi často se stává, že lidé fasádu vůbec neřeší a pokud ano, ne vždy odpovídá parametrům konstrukce domu. V mnoha případech postaví difuzně prostupný dům z kvalitních zdících materiálů s výbornými tepelně izolačními vlastnostmi a v lepším případě výstavbu zakončí kvalitní kontaktní fasádou. Často se však stává, že vytvoří fasádu jen z lepidla, perlinky a natřou ji barvou nebo dům olepí polystyrenem, protože na fasádu nic jiného není a dělá to tak přece každý už desítky let. Je to však správné, opravdu není nic lepšího?

Kontaktní fasádní systémy mají řadu nevýhod:
1. kontaktní spojení = snížení účinku tepelné izolace tzn. je nutná větší tloušťka izolace
2. nesourodost materiálů, jejich různá tepelná roztažnost, hmotnost = časté poškození celistvosti pláště a tím tepelné izolace a ochrany před vlhkostí
3. kvalita fasády je výrazně ovlivněna kvalitou/cenou použitých materiálů
4. doba výstavby – technologické přestávky a vliv počasí
5. nutnost pravidelné údržby (čištění, nátěr, penetrace )
6. kondenzace vlhosti u neprodyšných materiálů (tloušťka izolace/rosný bod)

Opravdu toto chcete? Nechcete raději bezúdržbovou fasádu?

Příklad přímo na kůži
Chystáte se ven, mimo zdi svého domu a je zima. Než vyrazíte, vyberete ze skříně teplý pletený svetr. Jestli neprší ani nefouká, zahřeje Vás. Pokud se však k chladu přidá vítr a déšť, svetr stačit nebude...  obléknete si navrch nepromokavý plášť, který izolační vrstvu - svetr - ochrání před deštěm a větrem. Avšak pozor! Mokrý svetr nehřeje. A když si obléknete na holé tělo pláštěnku, tak jste sice ochráněni před nepříznivými vlivy, teplo vám ale určitě nebude…

Ideální variantou tedy bude teplý svetr a plášť, který jej ochrání před větrem a deštěm, ale nebude jej ochlazovat. Tak funguje i odvětrávaná fasáda.

Montovaná provětrávaná fasáda
Oblíbenou volbou pro difuzně prostupné stavby z pálených i nepálených stavebních prvků je montovaná provětraná fasáda. Zaručuje trvalou odolnost vůči povětrnostním vlivům a tím 100% garanci vlastností stavební konstrukce (zejména tepelně-izolační) bez nároků na údržbu.

Moderní fasádní obklady se vyrábí z nejrůznějších odolných materiálů a díky nim mají záruku desítky let, avšak i ten nejlevnější fasádní obklad (od150Kč/m2) zajistí ochranu na více než 10 let, aniž by došlo k poklesu kvality tepelné izolace nebo ochrany před povětrnostními vlivy! 

Není to však nic nového. I naši předkové v horských oblastech obkládali svá stavení dřevem či břidlicovými tabulkami, aby je ochránili před povětrnostními vlivy.

U montovaných fasád je dnes nabídka dostatečně široká a je možno vybírat z mnoha typů materiálů, povrchových úprav, barev. Lze tak vyhovět požadavkům téměř každého investora, architekta či designera a tím směle konkurovat běžným fasádám.

Např. německý výrobce fasádních obkladů  Vinylit, jehož výrobky společnost MAT-ES MAT také dodává, poskytuje na fasádní systém záruku 30 let a to jen z důvodu, že se již 30 let úspěšně vyrábí, jinak by mohla být záruka i delší.

Jak funguje proces výstavby?
Fasáda není k podkladu připevněna mokrou cestou, čímž se eliminuje vznik tepelných mostů.
1. Na zdivo se nátlukovými hmoždinkami připevní dřevěná  podkladová konstrukce
2. Do konstrukce vložíme minerální vlnu nebo jinou tepelnou izolaci
3. Přimontují se okrajové lišty
4. Můžeme obkládat

Obkladové desky se připevňují nerezovými vruty a k sobě se spojují dvojitým zámkem. Tím je zajištěna vodotěsnost a nepropustnost celé plochy fasády. O odvětrání vlhkosti se stará promyšlený ventilační systém, který dole nasává čerstvý vzduch a nahoře jej odvádí před fasádu. Vítr a déšť zůstávají na fasádě, vlhkost z domu je přes vatu odváděna vzduchovými kanály a zdivo zůstává suché při stabilní teplotě.

Výhoda tohoto suchého montážního postupu je, že můžete pracovat bez ohledu na počasí, což uvítají zejména příjemci časově vázaných dotací v deštivém či chladném ročním období. Při montáži nevadí obkladu déšť ani mráz a zkušený proškolený montážník ví, jak postupovat.

Vladimír Lisý