Fasáda z cihelných pásků v kombinaci s ostatními přírodními materiály domu sluší

Architektura režného pohledového zdiva je zřejmě stará, jako cihla sama. Rozkvět zaznamenává zejména v polovině 19. Století v Anglii v období panování královny Viktorie. Tato doba představovala pro Anglii nebývalý ekonomický rozmach, což si vynutilo výstavbu řady nových výrobních, i celých obytných čtvrtí.

Ve výstavbě byl kladen zejména důraz na její rychlost, cenu, popřípadě funkci a domy tudíž zůstávaly neomítnuté.

Tento styl se dále šíří do Evropy a zanechává výraznou stopu snad v každé z jejích zemí. Ne jinak je tomu u nás, kdy vzniká řada staveb v tomto duchu (například Červené kostely v Brně, Ostravě, Bohumíně i jinde).

Na tento styl anglických zahradních měst později navazuje ve Zlíně Tomáš Baťa výstavbou své první dělnické kolonie rodinných domků z režného zdiva na Letné v roce 1918.

S přibývajícím časem jsou takto stavěny další zlínské čtvrti. Osvědčený princip i architektura je přenášena i do dalších měst, jako jsou Napajedla či Svit na Slovensku.

Krása architektury pohledového cihelného zdiva tedy má v Evropě mnohaletou tradici a díky své unikátnosti, čistotě a přírodnímu vzhledu ji i nyní vyznává řada příznivců.

Řešením fasády na ni navazuje i cihlostavba pana Marka. Ten pro její konečnou povrchovou úpravu zvolil keramické lícové cihelné pásky Klinker v kombinaci s dřevěným obkladem. Pásky byly lepeny na do roviny omítnuté obvodové zdi domu, které jsou vyzděny z klasických cihel Porotherm 44 cm P+D.

Pásky jsou lepeny do malty, která je na povrch omítky rovnoměrně rozprostřena zubovým hladítkem. Po obložení je nezbytné prověřit rovinnost obkladu. Po jeho vytvrdnutí je možné realizovat zaspárování a konečné očištění obkladu.

Řešení konečné úpravy fasád s pomocí obkladu z lícových cihelných pásků je nejen hezké, ale i velmi praktické. Garantována je totiž nejen dlouhodobá životnost fasády, ale také její trvale neměnný, pěkný vzhled.

Navíc se jedná o ryze přírodní materiál, který plně respektuje další materiály stejného původu. To dává v kombinaci vyniknout i jejich kráse.

Ivo Románek

Další články o domu měsíce