Hliníkové fasádní systémy Wicona na Antarktidě odolají větru o rychlosti až 300 km/hod

Antarktida je v našich myslích symbolem něčeho nedostupného a nehostinného, s klimatickými podmínkami jevícími se pro život člověka jako krajně nevhodné. Zároveň je však Antarktida rozsáhlým územím, které láká řadu vědců, dobrodruhů, ale i různých ekonomicky zainteresovaných skupin.

 

Pro tyto účely jsou na Antarktidě budovány výzkumné stanice, jejímž úkolem je mapování a pozorování  zdejšího terénu ve všech již zmíněných ohledech.
Takříkajíc živým důkazem těchto slov je nedávno dokončená Výzkumná stanice Bharati, Lasermann Hills (Antarktida ). Ideou návrhu stavby bylo spojení stavebně-fyzikálních a bezpečnostních požadavků se zajištěním panoramatického výhledu do krajiny. Pro splnění tohoto požadavku bylo tudíž nutné vybudovat na tuto oblast poměrně rozsáhlé prosklené plochy. Po zralém uvážení byl nakonec zvolen princip dvojitého opláštění s vysoce izolující sloupkopříčkovou fasádou a protipožárními prvky oken a dveří od společnosti Wicona.
Jen pro zajímavost prosklená fasáda odolává větru o rychlosti až 300km/hod a teplotě do  -40°C. Stavbu navrhl Hamburský ateliér Bof Architekten a inženýrská společnost IMS Hamburk. Stavbu realizovaly společnosti Kaefer Construction, Brémy a Lenderoth Brémy.
Společnost WICONA působí také na českém trhu. Zde se specializuje na oblast dodávek aluminiových stavebních systémů od první poloviny devadesátých let minulého století. Od počátku se řadí mezi významné partnery českých a slovenských výrobců aluminiových produktů v oblasti výplní otvorů, fasád, oken, protipožárních uzávěrů a dalších.

Ivo Románek