Úspory na druhou aneb šetřete finance s nejmodernějšími cihlami hned od nastěhování
Lidé uvažující o výstavbě vlastního rodinného domu řeší spoustu otázek. Při pečlivém plánování se nejdříve zabývají, jaký dům by se jim líbil a vyhovoval potřebám jednotlivých členů rodiny. V těsném závěsu následují otázky spojené s možnostmi financováním vlastní výstavby.
Stále více do popředí se však dostává i výše nákladů, které bude nutné každý měsíc vynaložit na složenky spojené s provozem domu.
Pokud se rodině podaří shromáždit patřičné finance, kdy část prostředků většinou tvoří hotovost a část je řešena hypotékou, pak již stavbě rodinného domu nestojí nic v cestě.
Vyvstává ale na první pohled jednoduchá otázka: Z čeho!? Ne každý je profesí stavař a nechce udělat při tak důležitém rozhodnutí chybu.
Většina lidí dnes u materiálů sází na ucelený komplex těch nejlepších vlastností. A zde na celé čáře vítězí cihla. Nejlépe o tom vypovídá fakt, že více než 60 % všech rodinných domů postavených na našem území je z pálených cihel nejrůznějších typů a kategorií.
Vedle již dříve známých vynikajících vlastností pálených cihel, mezi které patří vysoká pevnost, nehořlavost, vzduchová neprůzvučnost (schopnost tlumit hluk), zdravotní nezávadnost, schopnost akumulovat teplo a difúzní otevřenost (schopnost propouštět vodní páry – prodyšnost), se k nim v poslední době přidala i vlastnost, která dříve u cihel nepatřila k absolutní špičce. Je jí tepelný odpor.
Toto je však dnes již minulostí. Díky cihlám, do kterých je integrována tepelná izolace, lze s pomocí největších formátů cihel o rozměru 50 cm stavět i pasivní rodinné domy a to dokonce z jednovrstvého zdiva. Za pasivní dům je považován z energetického hlediska takový dům, jehož roční spotřeba energie nepřekročí 15kWh/m2.
Uvážíme-li, že roční spotřeba energií v běžných domech dnes činí 100-125kWh/m2, stavěných v nízkoenergetickém standardu činí 50kWh/m2 za rok, pak si úspory, které přinese výstavba domu z cihel s integrovanou izolací spočítá každý sám.
Nicméně pozor! Dosáhnout u domu byť na nízkoenergetický standard ve spotřebě energií není pouze věcí vysokého odporu obvodového pláště domu. V souladu se záměrem stavět nízkoenergetický či dokonce pasivní dům musí být navržena i střecha, okna, topná soustava, tvar domu, jeho orientace ke světovým stranám a podobně.
V případě dodržení všech těchto zásad je možné od Vašeho domu očekávat, že náklady na jeho provoz budou nižší než za 2+1 v běžném paneláku.
Ivo Románek