Vnitřní nebo venkovní krb? A proč ne oba!

Vytápění rodinných domů může mít mnoho podob. Soudobý trh nabízí řadu systémů lišících se typem paliva, umístěním topných těles, způsobem rozvodu tepla do místností, topným účinkem, i systémovým řešením.

Rozhodování o způsobu vytápění nejvíce ovlivňuje pořizovací cena, energetické náklady nutné k zajištění tepelné pohody v domě a samozřejmě také nároky na obsluhu celého systému.

Druhy vytápění
Dnešní domy lze vytápět s pomocí kotlů na tuhá paliva, plyn, elektřinu či tepelnými čerpadly. Stále významnějším doplňkovým zdrojem vytápění se v rodinných domech stávají krby a krbová kamna. Ty sehrávají velmi důležitou úlohu zejména v přechodových obdobích, kdy lze s jejich pomocí dům vytápět i bez nutnosti využití hlavního topného zdroje. Zejména v cihlových domech s vysokou akumulační schopností se význam krbu ještě znásobuje.

Jeho služeb mohou využívat i obyvatelé domu měsíce prosince. Ti mají k dispozici dokonce krby dva – vnitřní a venkovní.

Krby cihlostavby měsíce prosince
Teplo domova je vnímáno jako prostředí, ve kterém se cítíme dobře a v bezpečí. To v krásné novostavbě zajišťuje především hlavní zdroj vytápění, kterým je plynový stacionární kotel Junkers a plošné podlahové vytápění. Doplňkovým zdrojem je zde  vnitřní krb s prosklenou vložkou. Ta zprostředkovává majitelům uklidňující pohled do plápolajícího ohně přímo z pohodlí velké sedací soupravy. Součástí vnitřního krbu jsou i nezbytné doplňky, kterými jsou integrovaný dřevník v pravé části a krbové nářadí.  Krb je napojen na keramický komín Heluz. Těleso komína je řešeno jako dvouprůduchové, když do druhého průduchu je zaústěn venkovní krb přístupný z terasy domu. Zde komínové těleso obložené cihelnými pásky volně navazuje na celkové řešení fasády domu, jejíž části jsou také provedeny z cihelných pásků.  

Krb? Dnes žádný luxus !
Vůně rožněných dobrot a praskot hořících polen? Nic z toho už dávno není luxusem. V domě měsíce prosince se venkovní krb stává společenským centrem, oblíbeným místem rodinných setkání a příjemné relaxace. Je umístěn pod zastřešenou terasou a současně v závětří. Není tedy problém udělat si pěkný večer za každého počasí. Praktické je napojení venkovní terasy s krbem  na kuchyni s jídelnou, které je řešeno velkým francouzským oknem.

Závěr
A co říci závěrem? Krb se dnes stává zcela běžnou součástí moderních rodinných domů. Je nejen výborným doplňkovým, či dokonce náhradním zdrojem vytápění v případě kolapsu běžně dodávaných energií, ale také výrazným estetickým doplňkem nebo v některých případech i dominantou interiérů. Dům měsíce prosince dává svým obyvatelům na výběr. Buď mohou strávit večer v prostoru zahrady pod širým nebem nebo v teple a pohodlí krásně řešeného interiéru. Záleží jen na počasí a momentálním rozpoložení majitelů.

Poznarová Pavla

Další články o domu měsíce