Širokoúhlý průhledový krb dodá interiéru zcela jiný rozměr

Cihla má mnoho pozitivních, staletími ověřených vlastností. Jednou z nejdůležitějších je bezesporu ta, že naakumuluje teplo, které poté pozvolna uvolňuje do prostoru a dům i jeho obyvatelé tak nejsou vystaveni okamžitému teplotnímu šoku, například při nečekaném přerušení dodávky elektrické energie.

Cihla drží teplo
Při plánování rodinného domu bychom proto měli počítat i s tím, že může nastat i tato situace. Řešením je buď pořízení záložního energetického zdroje – elektrocentrály, který dokáže po přechodnou dobu zásobovat topný zdroj energií, nebo krb, který umí v případě teplovzdušného rozvodu vytopit dům či jeho podstatnou část taktéž. A co víc, zpříjemní nám dlouhé zimní večery a vnese do našich příbytků klid i nádech něčeho magického.

Majitelé cihlových domů jsou při volbě takového řešení díky jejich schopnosti akumulace tepla ve velké výhodě. Příjemné teplo, které večer sálá z hořícího krbu zdi naakumulují, a i když přes noc krb pomalu vyhasíná, ráno je v domě příjemně bez ohledu na výrazný pokles venkovní teploty.

Široký sortiment krbových vložek
Nejdůležitějšími součástmi, které nejvíce ovlivňují kvalitu, funkčnost i eleganci krbových kamen jsou krbové vložky. Ty jsou nyní nabízeny v širokém sortimentu. Každá z nich může mít i desítky různých provedení. Liší se ve velikosti, tvaru, vybavení ap. Alespoň tedy pokud budete vybírat u specializovaných prodejců. Krbové vložky se v zásadě dělí na teplovzdušné nebo teplovodní a dále dle provedení na čelní, průhledové, rohové, třístranné, se zadním přikládáním, panoramatické, obloukové a luxusní.

Oboustranná vložka spojuje prostor
Průhledovou krbovou vložku jsme mohli s naší redakcí obdivovat v domě měsíce ledna pana Ríši a jeho rodiny, když nás tito vlídní lidé pozvali k prohlídce domu.  Krb se stal s jejím přispěním přirozenou dominantou nejen obývacího pokoje, ale i jídelny. Umístění krbu i použití oboustranně prosklené vložky navíc obě místnosti důmyslně odděluje i spojuje zároveň.  Širokoúhlý tvar vložky s velkorysými rozměry topeniště umožňuje přikládání i větších polen. Oboustranný výsuvný systém dveří zajišťuje maximální těsnost a komfort obsluhy. Dveře u tohoto systému jedou při posuvu souběžně s rámem a v poslední fázi se přitlačí po celém obvodu k rámu. Tím je zajištěna maximální těsnost a styl zavíraní ocení ti, kteří nechtějí zabírat zbytečně velký prostor výklopnými dveřmi. O bezpečnost se stará speciální zasklení profilu. Hlubší topeniště je v provedení bez zábrany vyložené šamotovými deskami a umožňuje ničím nerušený pohled do ohně.

Krb – teplo domova
Venku se šeří a v nastávajícím zimním večeru za oknem poletují sněhové vločky. Na stole hoří svíčky a do pokoje se odráží světlo z pohupujících se plamenů. Na stole dvě skleničky a otevřená láhev vína. Příjemné teplo sálá do prostoru. Už nemusíme nikam spěchat. Jsme tam, kde je nám nejlépe. Doma.

Pavla Poznarová

Další články o domu měsíce ledna