Jak vkusně a bezpečně izolovat přírodní živel – KOMÍNY A KRBY Z LÍCOVÝCH CIHEL

Tagged under Klinker

Oheň jako jeden z přírodních živlů bývá vyhledáván zejména pro jeho životodárné teplo, ale také okouzlující vzhled plápolajících plamenů a uklidňující zvuk, který vydává praskající dřevo. K izolaci tohoto krásného a zároveň respekt vzbuzujícího živlu Vám vkusně a účelně poslouží krb či komín vyzděný z lícových cihel.

Mezi hlavní přednosti lícových cihel a cihel KLINKER patří jejich vysoká životnost, odolnost vůči povětrnostním vlivům, stálobarevnost a bezúdržbovost.

Komín z lícových cihel
V devadesátých letech zažily boom nejrůznější alternativní možnosti vytápění. Lidé dočasně upřednostnili snadno dostupný plyn či elektřinu. V důsledku stále rostoucích cen energií jsou dnes komíny opět velmi vyhledávaným prostředkem pro zajištění tepla ve Vašem domě.

Komín je vhodné vystavět i v případech, kdy plánujete vytápět dům některým z nejmodernějších alternativních způsobů, které komínový systém nepotřebují. Existující komín pro vás totiž do budoucna představuje otevřené možnosti a svobodu volby. Kdykoli bez větších problémů si můžete dobudovat krb či krbová kamna a v zimě si přitápět hřejivým ohněm.

Každý komín se skládá z několika důležitých částí, z nichž každá má velký význam pro jeho správnou funkci. Naše materiály jsou určeny pro řešení nadstřešní části komínu, respektive pro vnější, viditelnou část komína nebo pro obložení komínu v interiéru. Vyzděním komínu z lícových cihel či cihel KLINKER vkusně doplníte vzhled Vašeho domu a zároveň zajistíte vysokou životnost samotného komínu.

Doporučení - komíny
Přesto, že komín není příliš vizuálně výrazným prvkem domu, je třeba se při jeho realizaci držet zásad, které jsou nezbytné k zajištění jeho správné funkčnosti a k dosažení požadovaného vzhledu. Mějme na mysli, že jde přece jen o část domu, která je trvale vystavena povětrnostním vlivům a proto je třeba věnovat jeho realizaci dostatečnou pozornost.

Volba materiálu – v běžných klimatických podmínkách neexistuje v podstatě žádné omezení ve výběru lícových cihel na vyzdění komínu. Důležité je zejména správné zvolení zdícího materiálu. Pro zdění z lícových cihel a cihel KLINKER doporučujeme použít speciální zdící malty pro současné zdění a spárování z nabídky firmy Klinker Centrum s.r.o. Při zdění z lícových cihel se rovněž doporučuje použití impregnačních nátěrů, které sníží prostupnost vody do cihly.

„Krk“ komínu – velmi důležité jesprávnéoplechování komínu, čímž dojde k zamezení průniku dešťové vody do střešní konstrukce a vzniků problémů s tím spojených. Oplechování musí být dostatečně utěsněno silikonem.

„Hlava“ komínu – vůbec nejvíce namáhanou nadstřešní částí komínu je „hlava“ komínu, která musí být schována pod zákrytovou deskou. Na horní řadě lícových cihel musí být použita hydroizolační stěrka, která zabrání vnikání vody do stěn komínu.

Obložení komínu obkladovými páskami – již vyzděný komín je rovněž možné „zkrášlit“ pomocí cihlových obkladových pásků. V tomto případě je velmi důležitý výběr lepidla a spárovacích hmot. Na podklad je nezbytné aplikovat hydroizolační stěrku.

Krby z lícových cihel
Cihlový krb byl již v minulosti považován za jeden z nejvíce dekorativních prvků.

Lícové cihly a zejména pak cihly KLINKER jsou jako stvořené pro stavbu krbů. Vhodnost jejich použití je dána jejich velmi dobrými technickými vlastnostmi, ale také faktem, že k přírodnímu živlu zkrátka patří přírodní materiál.

Doporučení - krby
Všeobecně existuje několik zásad, které byste neměli při stavbě krbu opomenout.

Volba materiálu – ani zde při výběru lícových cihel či cihel KLINKER nejste nijak omezováni. Rozhodujícím parametrem je vždy vkus zákazníků. Stejně jako u zdění komínu i zde je důležitá volba zdícího materiálu, která má velký vliv na zdařilost celého díla. Srdce krbu neboli topeniště – lícové materiály nejsou určené pro přímý kontakt s ohněm. Topeniště krbu z tohoto důvodu doporučujeme vyzdít buď ze šamotových cihel, nebo použít vhodnou krbovou vložku.

Hydroizolace – u venkovního krbu je velmi důležitá správná aplikace hydroizolace ve spodní i horní části krbu, která zabrání vnikání vlhkosti do zdiva.

Závěrem
Lícové cihly, cihly klinker a obkladové pásky, je možné dále použít na fasády domů, vyzdívání plotů apod. čímž můžete Vašemu domu dát jednotný ráz.