Nízká energetická náročnost domu měsíce října s využitím plošného systému vytápění
Topná soustava je důležitým článkem, který bezprostředně ovlivňuje nejen tepelnou pohodu v interiéru, ale významnou měrou se podílí i na celkových nákladech spojených s užíváním domu.
Dnes je v kurzu výstavba nízkoenergetických a pasivních domů. Za nízkoenergetický je považován takový dům, jehož roční spotřeba tepla nepřekročí hranici 50 kWh/m2 podlahové plochy. Nyní jsou však již běžně stavěny nízkoenergetické domy s roční spotřebou tepla 25-30 kWh/m2 podlahové plochy. U pasivních domů by roční spotřeba energie neměla přesáhnout 15 kWh/m2 podlahové plochy.
Samotným správným navržením a realizací topného systému bychom však nízkoenergetického či dokonce pasivního standardu dosáhli jen stěží. To je možné jen při splnění řady dalších nezbytných opatření.
Patří k nim vhodné osazení domu do terénu, optimální volba velikosti prosklených ploch a jejich správná orientace vzhledem k využití sluneční energie, volba moderních oken a vhodného izolačního zasklení a samozřejmě i ideální skladba obálky budovy, ať již obvodového pláště nebo střechy.
Pokud jsou tyto předpoklady splněny, pak při navržení optimálního topného systému bude možné naplno využít jeho účinnosti a s pomocí inteligentní regulace docílit nejnižších nákladů na jeho provoz.
V nízkoenergetickém standardu je navržen i náš dům měsíce října. Základem pro docílení nízké spotřeby energií za vytápění je vysoký tepelný odpor obvodového zdiva domu, které je realizováno z cihlel Heluz Family 2in1 plněných polystyrénem tloušťky 50 cm. Jen pro zajímavost – cihla této tloušťky izoluje jako 38 cm polystyrénu! Navíc si uchovává výborné akumulační schopnosti.
Dřevěná okna domu jsou zasklena izolačním trojsklem a dům je vytápěn s pomocí podlahového vytápění a tepelného čerpadla. Výhodou velkoplošných podlahových systémů je, že mohou využívat nižší teplotu topné vody a šetřit tak energii. To umožňuje nasazení alternativních topných zdrojů, jakými jsou například tepelná čerpadla, kondenzační kotle nebo i elektrokotle.
Podlahové vytápění je navíc ukryto v podlaze a nezabírá tudíž ani centimetr obytného prostoru místností.
Díky rovnoměrnému rozložení topných smyček je navíc v každé části místnosti optimální teplota.
Podlahové vytápění předává teplo do prostoru sálavým způsobem a nikoliv s pomocí proudění vzduchu, jako je tomu u radiátorů. Méně tudíž víří prach a lépe vyhovuje například alergikům. I pocitově se člověk cítí lépe, pokud má takříkajíc „nohy v teple“ a chladnou hlavu. A to i při o 2-3 °C nižší teplotě ve srovnání s běžným vytápěním! To ve skutečnosti přináší další úspory ve spotřebě energií.
V dnešní době jsou systémy podlahového vytápění využívány u rodinných domů stále běžněji. Na našem trhu působí několik renomovaných dodavatelů, kteří dodávají komplexní sortiment komponentů pro podlahové vytápění, ať již jde o trubky a techniku spojování, systémové desky pro uložení trubek, vodících lišt, rozdělovačů, regulací a dalšího příslušenství.
Jak vidíte, i v tomto ohledu je dům měsíce října navržen v naprostém souladu se soudobými trendy.
Ivo Románek