Nové vakuové solární kolektory díky vyššímu výkonu ušetří více energie!
Alternativní zdroje energií dokáží uspořit až 60 % nákladů na výrobu teplé vody.
Výrobci tepelné techniky vyvíjejí stále účinnější a výkonnější zařízení, která dokáží ušetřit ještě více energie, než tomu bylo u jejich předchůdců.
Mezi přední inovátory v oboru tepelných zařízení patří také společnost Junkers. Ta vedle širokého spektra závěsných a kondenzačních kotlů vyrábí také kompletní solární sety určené jak k výrobě teplé užitkové vody, tak i vytápění.
A jsou to právě zcela nové trubicové vakuové solární kolektory, které svým výkonem a designem značně převyšují jiné, běžné typy kolektorů. V nabídce jsou nyní hned dva vakuové kolektory označené VK 140-1 a VK 280-1, které mimo ušlechtilého vzhledu nabízí také jedinečný výkon v poměru k ploše kolektoru.
Výjimečného výkonu je dosaženo pomocí válcové dvojstěnné celoskleněné koncentrické trubky, podobné Dewarově nádobě - termosce, která obklopuje vlastní absorbér s přímo průtočným „U-registrem“ z ušlechtilé oceli. Mezi oběma skleněnými stěnami je vytvořeno vysoké vakuum, kterým je izolován absorbér a zabraňuje tak tepelným ztrátám. Na povrchu dutiny vnitřní skleněné trubice je potom nanesena vysoce selektivní vrstva s keramicko-kovovým spektrálně selektivním povrchem, který pohlcuje přímé i difúzní sluneční záření a přenáší jej na vlastní absorbér. Absorbér je tvořen též hliníkovou, teplosměnnou a dobře vodivou válcovou lamelou, která má co nejtěsnější styk se skleněnou vnitřní trubkou a trubkami U-registru, jimiž protéká teplonosná kapalina. Pro vyloučení výskytu zbytkových plynů ve vakuovém prostoru trubkových registrů se používá rychle oxidující kov – barium, který reaguje se zbytkovými plyny a vzduchem a usadí se na dně vakuované trubky. Tím se na dně trubky vytvoří stříbrně zbarvená vrstva, která udržuje stabilitu vakua a může sloužit i jako indikátor neporušenosti vakua, neboť při porušení těsnosti vakuované trubky a při vniknutí většího množství vzduchu se stříbrně zbarvené barium zbarví bíle. Tím se jednoznačně pozná porušení funkčnosti vakuové trubice a nutnost její výměny. I na to výrobce myslel, jelikož trubice se dá bez vypouštění speciální solární nemrznoucí teplonosné kapaliny jednoduše vyměnit.
Počítejte s námi!
Vraťme se nyní zpět na úvod. Pokud minulá generace solárních kolektorů dokázala uživatelům solárních systémů určených k ohřevu teplé vody ušetřit až 60 % energie nutné k její výrobě, je zřejmé, že nová generace vakuových trubicových solárních kolektorů Junkers k této hodnotě opět nějaké to procentíčko přidá.
Uživatel výrobků firmy Junkers se však může spolehnout na to, že ve srovnání s jinými běžnými řešeními svá procenta úspor přidávají i další zařízení a komponenty Junkers. Pokud tak vše spojíme v jeden celek, úspory se pohybují ne v jednotkách, ale desítkách procent. Příkladem mohou být solární a topné systémy Junkers CerapurModul-Solar využívají moderní zásobníky s vrstveným způsobem přípravy teplé vody. Nestandardní konstrukční řešení vrstveného zásobníku TV bez topné spirály je umožněno spojením v podstatě klasického kombinovaného plynového kondenzačního kotle, kde je teplá voda ohřívána přímo na principu průtokového ohřevu v sekundárním deskovém výměníku, s akumulačním zásobníkem teplé vody, kde je ohřátá voda k dispozici v dostatečně velké zásobě. Ohřátá teplá voda se zde vrství již od počátku shora a od tohoto principu je odvozen i název zásobníku - zásobník s vrstveným ukládáním teplé vody. Díky tomu je stále k dispozici dostatečné množství teplé vody. Moderní vrstvený způsob přípravy teplé vody umožňuje dosahovat až o 17 % vyšší účinnosti a rychlosti ohřevu teplé vody, než je tomu u běžných zásobníků klasické konstrukce.
S novými solárními systémy Junkers a stacionární kondenzační jednotkou CerapurModul-Solar je však možné ještě dále podstatně snížit celkovou spotřebu energie na vytápění a přípravu teplé vody. Je tomu tak nejenom díky vysoké účinnosti kondenzačního kotle až 109 %, ale hlavně díky tomu, že solární systém je řízen nejmodernější elektronikou Bosch Heatronic s integrovaným algoritmem SolarInside. Ten díky patentovanému systému algoritmů dokáže při přípravě TUV získat k již zmíněným 60 % úspor ještě dalších 15 % a v případě, že systém podporuje i vytápění, pak i zde dalších 5 % úspor nákladů. Je tomu tak proto, že patentovaný systém algoritmů vypočítává očekávané množství zisků ze slunečního záření a redukuje tak již předem spotřebu plynu. Dává přitom vodě ohřáté solární energií jednoznačnou prioritu.
Závěr
Existuje tedy racionální důvod, proč s instalací solárních systémů Junkers dále otálet? Pokud přihlédneme k neustále rostoucím cenám energií, vyšší účinnosti nejnovějších kolektorů a jejich dlouhodobé životnosti, která je výrobcem udávána v délce 25 let, pak určitě není. Vždyť kromě období největšího počtu slunečných dnů od dubna do října, kdy dokáží solární systémy pokrýt až 100 % nákladů na energie nutné k výrobě teplé vody pro čtyřčlennou domácnost, umí solární systémy dobře ohřát vodu i za jasných dnů v zimě při teplotě -10 °C. Při teplotě kolem bodu mrazu dosahuje teplota vody v zásobníku dokonce až 45 °C. Zkušenosti mnoha tisíc uživatelů u nás proto hovoří jasnou řečí. Solární systémy se jednoznačně vyplatí i bez státních dotací.
Ivo Románek