Energie ze slunce? Ano, vždyť je zadarmo!
V době, kdy ceny energií neustále rostou a jsou častým tématem k řešení, všichni hledáme nejrůznější možnosti, jak za ně co nejvíce ušetřit. Jednou z mnoha variant, které se nabízí, je pořízení solárních panelů a využívaní jejich energie získané ze slunce, které vychází každý den. A co je nejdůležitější? Neposílá nám faktury! Zásobuje nás energií, která je zadarmo...
Moderní technologie umožňují přeměnit sluneční energii na elektřinu, resp. teplo. Již dávno neplatí, že tyto systémy jsou dostupné pouze pro někoho. Stále častěji se proto objevují na střechách rodinných domů. Domácnostem totiž ušetří nemalou část výdajů za energie. A to se vyplatí...
Pro podmínky střední Evropy se počítá, že solární systém pokryje asi 50–60 % roční spotřeby teplé užitkové vody. V letních měsících jsou solární systémy schopné pokrýt téměř 100 % energetické potřeby. Zatímco naopak v zimě podíl solární energie klesá na 10 %. Vzhledem k poloze České republiky a místním klimatickým podmínkám, je nutné počítat s doplňkovým zdrojem tepla pro ohřev vody i vytápění v zimních měsících.
Aby tepla (nebo teplé vody) nebylo ani hodně, ani málo, je třeba dobře spočítat plochu kolektorů, které na střechu domu umístíme. Obecně lze říci, že pro přípravu teplé vody stačí asi 1 m2 solárně-termického kolektoru na osobu. Pokud solární soustavu využijeme také pro přitápění, je třeba přidat asi 1,2 m2 plochy na každý kW tepelné ztráty domu.
Obdobně musel počítat i pan Martin, který vlastní dům měsíce srpna. Společně s architektem strávili hodně času nad tím, jak efektivně, a taky úsporně vytopit nadstandardní dům na Brněnsku. Nyní, kdy je sídlo již zabydleno, se zdá, že všechna učiněná rozhodnutí byla volena správně. Solární systém funguje na výbornou a v přechodném období ohřívá jak teplou užitkovou vodu, tak i vodu vnitřního bazénu. V zimním období zajišťuje tepelnou pohodu obyvatel domu plynový kondenzační kotel vyhřívající teplovodní podlahové vytápění. Vše řídí důmyslná regulace, která v případě dostatku energie ze slunce upřednostňuje ohřev vody z alternativního zdroje.
Kde jsou doby před x lety, kdy jsme si v duchu říkali, co to má náš soused na střeše? A k čemu slouží takový přístroj? Možná jsme trochu i záviděli. Avšak využití energie právě ze solárních kolektorů u nás získává v poslední době na stále větší oblibě. Důvody jsou zřejmé. Kolektor o ploše cca 5 m2 dokáže v našich podmínkách ohřát průměrně až 60 % teplé užitkové vody, potřebné pro provoz 4-6 členné domácnosti. Výše úspor, které je tak možné dosáhnout při stále se zvyšující ceně energií, je proto nyní skutečně markantní.
Pavla Poznarová