Vytápění nízkoenergetického domu z cihel? Hračka pro infrapanely
Obliba nízkoenergetických rodinných domů stále vzrůstá. Pro docílení hodnot představující tento standard musíme vzít v potaz hned několik důležitých faktorů, které mají na konečný výsledek zásadní vliv.
Prvním z nich je vhodné osazení domu do terénu vzhledem ke světovým stranám a s tím možnost využití co největšího přísunu sluneční energie. S tím souvisí orientace velkých prosklených ploch a s nimi účinnost a kvalita izolačního zasklení. Významnou roli však hraje tepelný odpor obvodové konstrukce domu jako celku.
Dům měsíce února je navržen v nízkoenergetickém až pasivním standardu a pro jeho konstrukci byly použity cihly s obchodním názvem Heluz Family 38 2in1. Jedná se o pokrokové cihly s integrovanou polystyrenovou izolací. Fasáda je řešená jako zateplená. To umožňuje dosažení minimálních nákladů na vytápění domu.
Ve volbě topného systému byl pan Michal originální. Rozhodl se vytápět rodinný cihlový bungalov přívodem horkého vzduchu do místností, který je ohříván kotlem na peletky. Zajímavostí je však i využívání doplňkového zdroje – infrapanelů. S nimi je nad míru spokojen a rozhodl se pro jejich instalaci i do obývacího pokoje propojeného s kuchyní a jídelnou.
A jak vlastně funguje systém vytápění infrapanely?
Principem se liší od běžného teplovodního vytápění i přímotopů tím, že nepracují s vyhříváním topného tělesa, jež předává teplo vzduchu, který se pak prouděním šíří v interiéru, ale využívají infračervených vln, které produkuje elektrický topný panel. Celý prostor před infrapanelem je prozařován infračervenými vlnami tak, jako například prostor před obrazovkou ozařují její světelné paprsky. Účinkem infračerveného zařízení jsou ohřívány předměty a stěny místností, na něž záření dopadá a teprve následně se od nich ohřívá vzduch.
Tento princip, jehož počátky lze najít v 60. letech minulého století, byl využíván pro lékařské účely - infračervenými zařízeními byly vybaveny například inkubátory pro předčasně narozené děti, později nacházely infrapanely uplatnění při ohřívání dílen nebo různých průmyslových provozů.
O funkčnosti panelů není již několik desetiletí pochyb. Novinkou je však současný trend prosazovat tento zdroj topení v domácnostech. Cestu do interiérů má panelům usnadnit také nápaditý design. Panely se prodávají i v podobě nástěnných obrazů apod. Fólie na infrapanely lze také opatřit fotografií. Tyto foto fólie je možné na panel nalepit a jakmile motiv zevšední, zase odlepit a vyměnit za jiný. Materiál je teplu odolný a speciálně navržen pro tyto účely.
A co říci závěrem? Víme, že v našich klimatických podmínkách se bez topení neobejdeme. Každý proto přemýšlí nad tím, jaký typ vytápěníby pro něj byl tou nejvýhodnější variantou.
Bohužel, i když málo, v zimních měsících musíme topit i v nízkoenergetických domech. Avšak správným navržením topného systému v kombinaci s dokonalou izolační schopností obálky budovy lze dosáhnout toho, že náklady vynaložené na energie budou skutečně minimální. Pak budeme s domem nadmíru spokojení tak, jako je i pan Michal z Českobudějovicka.
Pavla Poznarová