Jak vybrat ekonomicky nejefektivnější vytápění rodinného domu?
Realizace topné soustavy je v našich klimatických podmínkách neoddělitelnou součástí výstavby každého rodinného domu či objektu. Řada stavitelů domů si tak klade otázku, jak svůj dům co nejúsporněji a zároveň nejefektivněji vytápět.
Jak přistoupit k řešení topné soustavy domu?
Odpověď je jednoduchá. Především včas a v okamžiku, kdy se teprve rodí koncept budoucího domu. Nároky na jeho vytápění totiž nepřímo ovlivňuje celá řada faktorů a dílčích opatření, která pokud důkladně nepromyslíte a nevyřešíte na papíře s odborníkem před započetím samotné výstavby, jsou později neřešitelná nebo řešitelná s velkými dodatečnými náklady.
Co všechno dnes ovlivňuje tepelné zisky domu
Vše začíná již vhodným osazením rodinného domu do terénu, volbou správné velikosti a orientace oken a dalších výplní otvorů směrem ke světovým stranám a dokonalým vyřešením obvodového pláště domu včetně všech konstrukčních detailů.
Nadstandardní izolační schopnosti obvodového pláště domu – odrazový můstek k úspornému vytápění
Obvodový plášť domu tvoří základy a základová deska, obvodové zdivo domu včetně oken a dalších výplní otvorů umístěných ve fasádě a konstrukce střechy. Spotřeba energií za vytápění je přímo úměrná tepelné ztrátě domu, tedy potřebě doplnění tepelné energie k dosažení optimální tepelné pohody v interiéru (např. 21°C). Pokud je naším cílem dosažení nízkých nákladů na vytápění, pak je nutné hned od počátku volit výběr takových materiálů a konstrukčních řešení obvodového pláště, které disponují nadstandardním tepelným odporem a zamezí tak nadměrným tepelným ztrátám domu. Dbát je přitom nutné zejména na dostatečnou tepelnou izolaci základů a základové desky domu, (zejména u domů nepodsklepených), obvodových stěn domu (možnost použití cihel s vloženou tepelnou izolací), oken (nasazení kvalitních plastových nebo dřevěných oken s dostatečnou šířkou rámu pro instalaci izolačního trojskla) a u střech použitím izolačních materiálů dostatečné tloušťky, ať již mezi krokve či nad krokve u šikmých střech nebo do skladby střešního pláště u plochých střech. Nutné je také zamezit vzniku tepelných mostů u detailů v obvodovém plášti domu, jakými mohou být nadokenní překlady, obvodové ztužující věnce, napojení podlah a další.
Výběr a realizace topné soustavy
Pokud jste dodrželi veškeré výše uvedené zásady při výstavbě hrubé stavby domu, přichází na řadu výběr optimální topné soustavy. Když říkáme optimální, pak máme na mysli instalaci takové topné soustavy, která nám ideálně bez problémů pokryje předpokládanou tepelnou ztrátu domu za co nejnižší pořizovací cenu s co nejnižší spotřebou energie a provozními náklady.
Čemu se nevyhnete – výpočet tepelné ztráty domu
Tepelná ztráta domu je rovna součtu tepelných ztrát všech konstrukcí zahrnutých v obálce domu. Logicky čím větší je plocha obvodových konstrukcí a objem domu, tím větší je součet tepelných ztrát. Je nutné také připočíst ztráty způsobené větráním a přirozeného pronikání vzduchu konstrukcemi. Obecně platí: Čím větší a složitější je dům, tím větší je tepelná ztráta a zvyšují se i nároky na výkon topné soustavy. Se zvyšující se velikostí domu tepelná ztráta narůstá samozřejmě i při dodržení všech tepelně-technických opatření. Větší nároky jsou kladeny nejen na výkon samotného zdroje tepla (nejčastěji kondenzační kotel, tepelné čerpadlo, elektrokotel či kotel na pevná paliva popř. přímotopné panely), ale mnohem rozsáhlejší jsou také veškeré související instalace, ať již se jedná o rozvody plošného vytápění, přívody k radiátorům, počet radiátorů, čerpadel apod. Samozřejmě záleží i na vybavenosti domu (bazén, sauna atd.) Náklady na pořízení topné soustavy se tak zvyšují.
Cena topné soustavy ve vztahu k úsporám – amortizace rozdílu cen topných soustav
Co tedy můžeme odvodit z výše uvedených skutečností ve vztahu k plánování topné soustavy? Ve velké stručnosti se to dá shrnout asi takto: Čím menší je dům a jeho tepelná ztráta, tím méně náročná a subtilnější může být jeho topná soustava a s ní i náklady na její pořízení. Totéž platí i naopak. Zároveň však platí, že čím vyšší je tepelná ztráta domu, tím účinnější a efektivnější topná soustava se vyplatí. Čím dříve v budoucnu dojde k pokrytí rozdílu v ceně za pořízení různých topných soustav formou jejich úspornějšího provozu u stejného objektu, tím ekonomičtější a lepší rozhodnutí jste zvolili. Jaké možnosti v oblasti topných soustav trh nabízí, tak o tom již příště.
Ivo Románek