Tepelná čerpadla – nejúčinnější zdroj vytápění současnosti
Tepelná čerpadla jsou v současné době nejúčinnějším a nejlevnějším zdrojem vytápění rodinných domů. Jedinou nevýhodou je jejich vyšší pořizovací cena. Tepelná čerpadla pracují na principu odebírání tepla z okolí (voda, země, vzduch), které s přispěním dodání minima elektrické energie dále využívají k ohřevu ať již vody v topném systému, nebo i k ohřevu teplé užitkové vody.
Úspor je dosaženo tím, že z jedné kWh přijaté elektrické energie dokáže tepelné čerpadlo vyrobit 3 - 4 kWh energie tepelné (odtud topný faktor např. 4,0). Za příznivých klimatických podmínek i více, např. 5,0. To nedokáže žádné jiné zařízení.
Výhody tepelných čerpadel
Výhody tepelných čerpadel lze shrnout velmi jednoduše. Tepelná čerpadla dokáží zajistit vytápění objektů při nejnižší spotřebě energií. Jsou ekologická, bezpečná (nehrozí nebezpečí výbuchu), nevypouští do okolí domu žádné emise. Při postupném globálním oteplování roste i počet dnů v roce, kdy dokáží vytápět dům bez nutnosti zapojení doplňkových zdrojů (například elektrokotle nebo kondenzačního plynového kotle). S přibývající konkurencí klesá i jejich pořizovací cena a zrychluje se tudíž návratnost vložených prostředků do jejich nákupu.
Typy tepelných čerpadel
Základní typy tepelných čerpadel pracují na principech voda – voda, kdy je zbytkové teplo odebíráno z vody a s pomocí kompresoru a výměníku je s ním ohřívána topná voda, dále vzduch – voda, kdy je teplo pro ohřev topné vody odebíráno z okolního vzduchu, země – voda, kdy země ohřívá vodu v kolektorech a ta následně vodu v topném systému, a vzduch – vzduch, kdy nasátý vzduch slouží k ohřevu vzduchu přímo v místnosti.
V účinnosti a ceně instalace tepelných čerpadel jsou rozdíly
Účinek tepelného čerpadla se zvyšuje čím stabilnější a vyšší teplotu vykazuje okolní prostředí, z něhož je teplo odebíráno. Kupříkladu čerpadlo země/voda vykazuje nejmenší výkyvy topného účinku i při nižších teplotách (například -4 °C až -8 °C). Je tomu tak z důvodu uložení topných smyček (kolektorů) ve stabilních teplotních podmínkách nezámrzné hloubky. Kolektory, v nichž putuje chladivo, odebírají teplo ze země a předávají je vodě, která dodá teplo tepelnému čerpadlu a to je předá do nitra místností. Výhodou těchto čerpadel je vysoká úspora energie, která je ale vykoupena vysokými pořizovacími náklady spojenými zejména s realizací zemních prací nutných k realizaci zemního kolektoru.
Mnohem nižší pořizovací náklady docílíte při pořízení tepelného čerpadla voda/vzduch. Výhodou tohoto systému je snadná instalace a univerzálnost použití. Jednoduchost instalace spočívá v tom, že odpadají nákladné zemní práce, což umožňuje nasazení těchto čerpadel na jakékoliv stavbě. Výkon tepelného čerpadla je závislý na teplotě (zejména v zimních měsících ne příliš stabilní) venkovního vzduchu. Se vzrůstající teplotou výkon tepelného čerpadla roste, je-li teplota nižší, naopak výkon klesá. Ideální pro provoz těchto čerpadel je jejich doplnění tzv. bivalentním zdrojem (například elektrokotlem), který při nižších teplotách (+5 až -7 °C) dokáže zajistit potřebný topný výkon. Tepelná čerpadla vzduch/voda se skládají buď ze dvou jednotek, a to venkovní a vnitřní (tzv. split), nebo z kompaktního provedení, kdy celé tepelné čerpadlo může stát vně nebo uvnitř objektu.
Kdy zvolit pro vytápění domu tepelné čerpadlo?
Odpověď si snadno můžete najít v našem již dříve uveřejněném článku na téma: Jak zvolit nejekonomičtější a nejefektivnější vytápění rodinného domu? Ta je následující a stále stejná: čím vyšší je tepelná ztráta domu, tím účinnější a efektivnější topná soustava se vyplatí. Čím dříve v budoucnu dojde k pokrytí rozdílu v ceně za pořízení různých topných soustav formou jejich úspornějšího provozu u stejného objektu, tím ekonomičtější a lepší rozhodnutí jste zvolili. Vzhledem k vyšší počáteční investici se u tepelného čerpadla vyplatí počítat dvojnásob.
Ivo Románek