Podlaha musí odolávat každodenní zátěži i hravým dětem

Podlaha ovlivňuje vzhled i atmosféru interiéru rodinného domu. Funkčně musí splňovat řadu specifických požadavků. 

Svou pevností musí odpovídat nejvyšším možným standardům, přičemž by měla odolávat každodenní zátěži plynoucí z pohybu lidí, přesunů nábytku, vylití tekutin a působení různých nečistot. Investice do podlahy je rozhodnutím, které se promítá v dlouhodobém horizontu. Při výběru je tudíž vhodné zvážit nejen kvalitu, ale také vzhled, který vás nesmí omrzet ani po mnoha letech.

Současný trh podlahovin nabízí širokou škálu možností. Vybírat můžeme z podlah na bázi PVC, dřeva, lamina, ale i keramických dlažeb či dokonce pohledového betonu. Do domu lze také celoplošně aplikovat koberec. Toto řešení však v mnoha případech ustupuje. Je to především díky náročné údržbě, kratší životnosti a usazování prachu či víření nečistot.

Na prvním místě kvalita
Při výběru podlahové krytiny je důležité vzít v úvahu hned několik rozhodujících faktorů. Na prvním místě je to námi preferované materiálové řešení, dále požadovaná kvalita, design a cenová úroveň, kterou bude výsledné řešení představovat.  Při výběru berte v úvahu vždy i celkový budoucí vzhled interiéru (např. barevné provedení dveří, nábytkových sestav). Výrobci v tomto ohledu nabízejí nyní rozsáhlé možnosti barevného i estetického ztvárnění podlah. Například dekor dřeva je široce uplatněn v nabídce výrobců laminátových plovoucích podlah. Ne jinak je tomu i u podlahovin z vinylu či PVC krytin. A jsou to právě vinylové podlahy, které svým inovovaným designem i příznivým poměrem cena-výkon-kvalita oslovují stále více stavitelů rodinných domů. Ti si je oblíbili i pro jejich další přednosti, kterými jsou snadná údržba, vysoký útlum hluku a zajištění vysokého topného účinku dnes preferovaného podlahového vytápění.

Thermofix
Předním výrobcem a dodavatelem těchto podlahovin na náš trh je společnost Fatra, a.s. V její nabídce podlahových krytin najdeme mimo jiné i produkty s obchodním názvem Thermofix.
Jde o designově výborně zpracované vinylové dílce, ve více než 50 dekorech dřeva, kamene a textilu. Dílce se lepí na sráz bez vzniku jakýchkoliv spár či mezer. Garance na materiál je 10 let. To je další důvod, proč si od svého uvedení na trh v roce 2003, našel Thermofix mnoho spokojených zákazníků.

Dům měsíce října
Mezi spokojené uživatele podlahy z Thermofixu se nyní řadí i paní Doroty, majitelka domu měsíce října, který byl postaven z pórobetonových materiálů Ytong Lambda YQ. Ta k výběru podlahy dodává: „Po domluvě s odborníkem jsme zvolili Thermofix pro všechny její výborné vlastnosti. Volili jsme odstín světlé barvy v imitaci dřeva. Podlaha výborně ladí se všemi dalšími prvky našeho interiéru. Kontrastně působí například s naší bílou kuchyní, v obývacím pokoji vytváří barevně neutrální pocit.

Důležitým kritériem při našem výběru byla také velká odolnost. Naše děti testují podlahu neustále, proto jsme zvolili takovou, které nevadí troška vylité vody či šťávy, není náchylná k rychlému opotřebení, a co hlavně - snadno se udržuje,“ uzavírá  s úsměvem naše povídání paní Doroty.

Pavla Poznarová