Rekonstrukce podlah v rodinném domě s podlahovinou Thermofix

Tagged under Dům a podlahy

Podlaha v rodinném domě musí splňovat řadu důležitých požadavků. K těm nejdůležitějším z nich patří trvanlivost, krásný vzhled, odolnost proti oděru, zdravotní nezávadnost a samozřejmě také nízké nároky na údržbu. 

Výběr podlahových krytin je dnes velmi široký a tak není divu, že řada stavitelů rodinných domů si láme hlavu, jakou podlahu či podlahovou krytinu pro svůj dům zvolit.

Podlahu pro svůj dům v době jeho vzniku vybral i pan Jirka. Ten k tomu říká: „V době vzniku domu jsem neměl peněz nazbyt a tak jsem se v druhém nadzemním podlaží domu rozhodl celoplošně aplikovat koberce přímo na beton. Řešení se mi zdálo pěkné a útulné. Nicméně po téměř dvaceti letech užívání koberce zašly a zvýšená prašnost i nároky na údržbu mě donutily přemýšlet o rekonstrukci. Dozvěděl jsem se o vinylových podlahových krytinách značky Thermofix a spojil jsem se s odbornou podlahářskou firmou. Ta mi toto řešení pro rekonstrukci podlah doporučila.

A jak probíhala samotná rekonstrukce podlah?

Práce byly zahájeny odstraněním původních, již nevyhovujících, koberců, které byly strženy a ekologicky zlikvidovány. Pokoje nebyly prázdné. Z těchto důvodů byla rekonstrukce rozdělena do dvou částí s tím, že jednotlivé kusy nábytku se přesouvaly z rekonstruovaných pokojů do pokojů čekajících na rekonstrukci.

Po odstranění koberců a zbytků lepidla byly podlahy přebroušeny a praskliny v nich přetmeleny. Následovala aplikace 2 vrstev penetrace pomocí válečku, která vysychala přibližně 24 hodin. Pro docílení maximální rovinnosti povrchu byla v našem případě aplikována samonivelační stěrka v tloušťce 0,5 až jeden centimetr. Samonivelační stěrka vysychala v rozmezí 24-72 hodin. Před samotnou pokládkou vinylových dílců byla provedena kontrola vlhkosti podkladu pomocí vlhkoměru.

Investor si v nedalekém velkoobchodě podlahovin vybral vzor Thermofixu v dekoru dřeva s názvem Habr bílý. Podlaha Thermofix je speciální heterogenní vinylová podlahovina v dílcích, která díky své konstrukci patří mezi nejkvalitnější podlahy na světě. V nabídce je 52 dekorů v imitaci dřevakamene či koberců. Thermofix je složen z několika vrstev s vloženým skelným rounem. Užitná nášlapná transparentní vrstva je opatřena mechanickým dezénem. Navíc je povrch opatřen polyuretanovou vrstvou, která zvyšuje odolnost a usnadňuje údržbu. Výhodou je mimo jiné také odolnost vůči vlhkému prostředí, poškrábání a oděru, velmi nízká úroveň hluku, vhodnost pro podlahové vytápění či zdravotní nezávadnost. Podlahy jsou testovány na odolnost vůči bakteriím a usnadňují tak život i rodinám s alergiky.

Těsně před pokládkou byl vyschlý povrch zbaven drobných nečistot a byla vyznačena startovací čára, podél které se vinylové dílce pokládají. Ta se stanoví s ohledem na rozměření místnosti a velikosti pokládaných prken tak, aby nevycházely u stěn příliš malé kusy a nedocházelo tak ke zbytečnému prořezu a znehodnocení estetiky místnosti. V prvním kroku se nanese lepidlo pomocí zubové stěrky a nechá se chvíli odvětrat. Vinylová podlaha se pak pokládá těsně na sraz beze spár ve směru orientace šipky, která je zobrazena na zadní straně prkna. Po aplikaci dané části je zapotřebí podlahu zaválet pomocí 50 kilového článkového válce. Takto se postupuje až k finálnímu položení celé plochy. K provoznímu zatížení podlahy v místnosti může dojít až po vytvrzení lepidla, což je dle typu cca po 24 hodinách.

Další operací bylo lištování. Před aplikací lišt je nutné zajistit, aby stěny byly hladké a rovné, přičemž vnitřní rohy a nároží by měly být pravoúhlé. Ke spojení či ukončení lišt se používají tvarovky, a sice vnitřní roh, levá a pravá koncovka, nároží a spojka. Vlastní připevnění na stěnu bylo v našem případě provedeno lepidlem Mamut nanášeným bodově po 20 – 30 cm. Lišty se lepí postupně a opatřené koncovkami se přitlačí do lepidla po dobu 15 – 20 sekund.

Nyní jsou podlahy v pokojích hotovy a svítí novotou. Pan Jirka k tomu dodává: V době rekonstrukce podlah jsem byl na služební cestě. Když jsem přišel domů, takříkajíc „K hotovému“, byl jsem ze vzhledu podlah skutečně nadšený. Pokoje jakoby se rozzářily, všude čisto, nikde žádný prach. Zkrátka „parádní prácička“. Pokud tedy někdo uvažuje o rekonstrukci podlahových krytin v domě, můžu mu toto řešení vřele doporučit!