Architektura domu měsíce března. Bungalov i dům v jednom? Jde to!

Dům, který naše redakce navštívila v závěru února na Chebsku je krásný. Na první pohled je na něm v každém detailu patrné, že jej stavěl odborník. K výstavbě domu byly použity přírodní materiály a jeho vzhled i dispozice rozhodně nejsou dílem náhody.

Koncepci domu tvoří průnik hlavního dvoupodlažního objektu s několika objekty vedlejšími. Každý z těchto vedlejších objektů má přitom jiný účel využití. Hlavní objekt ukrývá prostornou vstupní halu, schodiště do druhého nadzemního podlaží a nadstandardně řešenou kuchyni. Ve druhém patře jsou situovány pokoje dětí a sociální zázemí.

První z vedlejších objektů slouží jako prostorná dvougaráž, z níž je samozřejmě možný přímý vstup do obytné části. Druhý z vedlejších objektů pak navazuje na kuchyni, pokračuje jídelnou a obývacím pokojem plným světla. Za obývacím pokojem je umístěna ložnice rodičů.

Třetí objekt svázaný s hlavní budovou v sobě ukrývá kompletní relaxační zónu se saunou a vnitřním bazénem.

Pan Vlastimil, coby zkušený stavitel, vtělil do tohoto domu úžasnou myšlenku. Ptáte se jakou? Dům je vlastně jakousi kombinací bungalovu s patrovým domem. Tím, že pokoje dětí jsou situovány ve 2NP hlavní budovy a zázemí rodičů v přízemí, nemají pan Vlastimil a jeho žena téměř žádný důvod druhé patro využívat. Rodina se schází v prostorném obývacím pokoji, na terase u bazénu či na zahradě domu s tenisovým kurtem.

Skvěle zvolená je i kombinace barev fasády domu, střechy, oken i venkovních pochůzích ploch z betonových dlažeb. Všimněte si, že plocha fasády (jinak poměrně těžší starorůžové barvy) je umně rozbita jemnými světle béžovými pásky a u vstupu i větší plochou. Tyto béžové plochy fasády navazují na zámkovou dlažbu v témže odstínu.  Béžová se také výborně hodí k plastovým oknům opatřeným hnědou fólií.

Fantastickým zvýrazněním domu v této barevné kombinaci se pak stává samotná střecha z pálených tašek Tondach s obchodním označením Románská 12. Tašky jsou opatřeny černou glazurou Amadeus černá, která dodává vzhledu domu potřebný kontrast a pozorovateli z ulice pocit naprostého souladu.

Ivo Románek 

Další články o domu měsíce března