Bezpečné, odolné a trvalé zateplení domu lze snadno řešit s pomocí cihel a tvárnic s nadstandardním tepelným odporem

Je to dilema, které řeší snad každý stavitel rodinného domu. Zvolit pro výstavbu nosného obvodového zdiva domu cihlu větší tloušťky s vyšším tepelným odporem a stěny dále nezateplovat nebo vybrat cihlu menší tloušťky a tepelný odpor obvodového pláště domu pak dostat na požadovanou úroveň aplikací tepelného izolantu – zateplení – na vnější stranu obvodové zdi? 

Obojí je možné. Jako ve všem i zde rozhodují různá hlediska. Těmi zásadními jsou v tomto směru okamžité finanční náklady na pořízení stavby a budoucí náklady na údržbu fasády domu.

Zateplit či zvolit jednovrstvé zdivo bez zateplení? Argumenty
Pokud je pro Vás při výstavbě rodinného domu prioritou hlavně okamžitá pořizovací cena stavby a náklady na vytápění, je pro Vás zateplení domu některým ze zateplovacích systémů řešením. Nejběžnější a zároveň nejlevnější je zateplení s pomocí kontaktního (do zdiva kotveného) zateplovacího systému na bázi pěnového polystyrénu.

Nevýhodou takto vytvořené fasády je především její malá tuhost. Povrch fasády lze snadno poškodit proražením, ať již kamenem při dětských hrách, či ptáky, kteří zde hledají své útočiště před zimou či v období hnízdění. To samozřejmě zvyšuje náklady na budoucí údržbu fasády a přidává vrásky majitelům domů s následnými opravami.

Jednovrstvé zdivo bez zateplení je dnes trvalým řešením pro zateplení domu
Ten, kdo se v budoucnu nechce zabývat nenadálými opravami fasády a naopak si chce užívat robustně postaveného, dlouhodobě bezúdržbového domu, zvolí dnes pro zateplení domu některou z cihel či tvárnic s nadstandartními tepelně izolačními vlastnostmi.

S řadou z nich lze dnes bez větších problémů stavět domy v nízkoenergetickém a pasivním standardu pouze v jedné vrstvě zdiva bez nutnosti zateplení. Pomyslný souboj na dálku spolu vedou zejména klasické cihly vyráběné z vysoce porézního keramického střepu (dnes ještě navíc s integrovanou izolací) a pórobetonové bloky.

Mnoho produktů z řad těchto zdících materiálů snadno vyhoví požadavkům stavitelů rodinných domů spojených s výstavbou domů, u nichž je základním kritériem nízká spotřeba energií. Zde jsou příklady zdících materiálů a nejvyššího tepelného odporu.

Porotherm 50 T Profi Dryfix – broušený blok s minerální izolací, tl. Stěny 50 cm zděný na lepidlo
Tepelný odpor zdiva bez omítek    R [m2K/W] - 6,73

Ytong Lambda YQ P2-300 ŠxVxD 450 × 249 × 499 – pórobetonový blok tloušťka zdiva 500 mm 
Tepelný odpor zdiva bez omítek     R[m2K/W] - 6,49

Výhody aneb proč zvolit pro obálku domu jednovrstvé zdivo
Důvody jsou jednoduché. Provedením obvodového pláště domu ze zdiva s dostatečným tepelným odporem není třeba realizovat další dodatečné zateplení domu. Dům není uzavřený, dýchá a vytváří zdravé klima pro bydlení.

Povrch fasády je pevný, tvrdý a snadno odolá nárazu míče například při dětských hrách. Jedná se tedy o dlouhodobě trvalé řešení s nízkými nároky na budoucí údržbu.

Ivo Románek