Izolace spodní stavby pasivního domu
V okamžiku, kdy máme dokonale zpracován a do detailů promyšlen projekt svého rodinného domu, můžeme zahájit samotné stavební práce.
Ty začínají vytyčením domu a jeho základových konstrukcí na stavebním pozemku. Následuje skrývka ornice a zemní práce na výkopech stavební jámy a základových pasů domu. Zde je na místě podotknout, že základy jsou jednou z nejdůležitějších konstrukcí domu. Jejich kvalita provedení ovlivní stabilitu stavby po celou dobu její životnosti. Případné poruchy základových konstrukcí lze v budoucnu odstranit pouze velmi nákladně a obtížně.
Základová deska a spodní stavba domu je obdobně jako například obvodové zdivo či jeho střecha součástí vnějšího obvodového pláště. Je proto nezbytné zamezit promrzání těchto konstrukcí a vzniku nežádoucích tepelných ztrát. Při realizaci základové desky je proto nutné počítat ve skladbě podlahy s dostatečnou tloušťkou tepelné izolace, která bude umístěna pod roznášecí betonovou konstrukcí hrubé podlahy. Masivně musí být tepelně izolováno i zdivo umístěné pod úrovní terénu. K těmto účelům jsou používány tepelné izolace do vlhkého prostředí s velmi nízkou nasákavostí. Vysoká musí být také mechanická odolnost materiálů vzhledem k jejich budoucímu kontaktu s terénem.
Pro tyto účely bývají nejčastěji využívány speciální polystyrénové desky Perimetr. Ty jsou napěňovány do forem a jsou určeny pro náročné tepelné izolace konstrukcí v přímém styku s vlhkostí. Desky se vyznačují minimální nasákavostí, vysokou pevností v tlaku a mrazuvzdorností. Jsou určeny i pro vysoce zatížené vodorovné konstrukce (například průmyslové podlahy apod.) a uplatnění nachází také jako tepelná izolace bazénů, střech a teras.
Dobře a pečlivě provedená izolace spodní stavby je tedy tím nejlepším odrazovým můstkem k realizaci pasivního domu.
Ivo Románek