Řekni mi, čím budeš topit…

… řeknu ti, jaký komín potřebuješ. Laický názor, že na jakýkoliv druh paliva může být jeden jediný komín, je totiž zcela mylný. 

Spolu s vývojem ekologicky šetrných paliv se mění i požadavky na správný typ komína a použitou vnitřní vložku, a nejrůznější normy a vyhlášky přísně určují, jaký komín postavit. A je to dobře. Nesprávný komín by totiž nejen špatně fungoval, ale navíc by mohl ohrozit vaši bezpečnost.

Jak jde vývoj kupředu, dobře známé jednovrstvé komíny už na novostavbách neuvidíte, protože je nahrazují dvou nebo více vrstvé s komínovou vložkou. Vše záleží na tom, zda budete topit dřevem, uhlím nebo ekologicky šetrnějším topným olejem, plynem nebo peletami. Podle toho totiž budete muset při budování komínu použít vhodné materiály a postavit komín o určité velikosti a průměru vnitřní vložky. „Aby celý komínový systém pracoval správně, je nutné pořídit všechny originální komponenty dodávané výrobcem,“ doporučuje Martin Coufalík, specialista na komínové systémy ze společnosti HELUZ. „Mnohdy jsou to různé speciální uzávěry, přechody a průchody, které toto umožňují a jsou přesně pro daný typ vyrobeny. Pokud se některé komponenty předepsané výrobcem zamění jinými, pak se již nejedná o systémový komín, ale o individuální komín a jeho výrobce nenese za jeho provozování deklarovanou záruku.“

Komíny od českého výrobce
Komínové systémy pro všechny druhy paliv a spotřebičů nabízí na našem trhu také český výrobce cihelného systému pro hrubou stavbu, společnost HELUZ. Její komíny vynikají použitím unikátních broušených cihelných komínových tvarovek, které zajišťují vysoký tepelný odpor oproti jiným materiálům komínového pláště, vysokou přesnost a rychlost zdění a komplexně řeší výstavbu komínového tělesa až po nadstřešní část.

Na komínové vložce záleží
Pro různé typy spotřebičů a způsob jejich provozování společnost nabízí i různé typy vnitřních komínových vložek. Pro pevná paliva a suchý provoz je možné použít systém HELUZ KLASIK se šamotovou vložkou. Pro plynná paliva a moderní kondenzační plynové spotřebiče jsou to pak systémy HELUZ PLYN a HELUZ MINI PLYN, které obsahují plastovou vložku.

„V poslední době vzrůstá poptávka po tenkostěnných a izostatických vložkách. Ty jsou použitelné pro všechny typy paliv včetně biomasy, pelet, štěpek a jiných. Bez problémů zvládnou i náročné požadavky při přetlakovém provozu. Jsou téměř nenasákavé, takže splňují i požadavky pro mokrý provoz,“ říká Martin Coufalík.

Zde je možné vybrat ze systémů HELUZ IZOSTAT a HELUZ MULTI. Nejnovější komínové systémy HELUZ IZOSTAT DUO a HELUZ MULTI DUO již neobsahují tepelnou izolaci. Tuto nahrazuje nový druh obvodové cihelné tvarovky. Cena posledních dvou zmiňovaných systémů je téměř stejná jako u komínů se šamotovou vložkou a přitom zákazník obdrží daleko vyšší kvalitu.

A pokud nechcete zbourat starý komín, ale jen opravit jeho nadstřešní část, společnost HELUZ nabízí speciální systém, který vám umožní ze starého komínu udělat nový.

Více informací se dozvíte na stránkách www.heluz.cz.