Základy ovlivňují stabilitu domu i kvalitu bydlení v něm po celou dobu jeho životnosti
Pod pojmem základ si člověk ihned vybaví něco, co je stabilní, pevné a trvanlivé. Základ může být však chápán také jako něco primárního, bez čeho nelze rozvíjet další, návazné procesy. Obojí je samozřejmě pravda a při výstavbě rodinného domu jsou základy bezesporu jednou z nejdůležitějších stavebních konstrukcí.
Pokud mají základy plnit bezezbytku svoji funkci, měly by být vždy provedeny až na úroveň únosných vrstev zeminy do nezámrzné hloubky 80-140 cm podle typu zeminy. Jen tak může být zajištěna neměnnost podmínek založení objektu a tím i stabilita stavby.
Postup výstavby základů začíná vytyčením výškové úrovně stavby a jejím základním rozměřením. Později je skryta ornice a je proveden výkop stavební jámy na horní úroveň výšky budoucích základů. Na dně stavební jámy jsou rozměřeny a vápnem vyznačeny budoucí základové pasy. Ty jsou následně vykopány dle projektu do patřičné úrovně nezámrzné hloubky. Pod úrovní základů jsou vedeny instalace domovní a dešťové kanalizace, popřípadě je zde mimo základovou desku vyvedena chránička pro přívod vody a elektřiny. Vývody domovní a dešťové kanalizace jsou umístěny nad horní úroveň základů, respektive základové desky do budoucí výšky stavební nuly. Stavba pokračuje zhotovením bednění, popřípadě ztraceného bednění základových pasů. Horní okraj bednění určuje budoucí výškovou úroveň základů rodinného domu a s nimi horizontální rovinu celé stavby. Po betonáži základových pasů do úrovně cca 20 cm pod úroveň stavební nuly je vyplněn prostor jednotlivých místností ohraničených základy zhutněným násypem. Takto vyrovnaná základová konstrukce je v dalším kroku oddělena separační fólií a dům je připraven na finální betonáž základové desky. Základová deska může být před vlastní betonáží vyztužena s pomocí Kari sítí. Moderní betonářské společnosti však ve svém výrobním programu nabízejí stavebníkům i drátkobeton s rozptýlenou prostorovou výztuží, která dokáže kari rohože nahradit. Výhodou tohoto řešení je, že odpadá nutnost dopravy a skladování kari rohoží na stavbě a rychlost výstavby. Betonáž základové desky domu o podlahové ploše cca 200 m2 zabere dvěma pracovníkům cca 3 hodiny. Po vytvrdnutí základové desky v horizontu 3-4 týdnů může stavba takříkajíc na “pevných základech“ pokračovat realizací první vrstvy zdiva.
Ivo Románek