Moderně smýšlející stavitelé rodinných domů volí cihlu Porotherm T Profi

Po vytvrdnutí a vyzrání základové desky rodinného domu (cca 3-4 týdny), může stavba začít konečně růst. Komplexní sortiment materiálů pro hrubou stavbu dodává na náš trh renomovaný producent cihel - společnost Wienerberger.

Její výrobní program obsahuje cihelné bloky pro realizaci obvodového, nosného i vnitřního zdiva, maltové a omítkové směsi a pěny, pracovní pomůcky a doplňky pro zdění, broušené akustické cihly Porotherm AKU Profi, cihly plněné minerální vatou Porotherm T Profi, keramobetonové stropy, překlady a také lícové cihly a pásky Terca, které jsou s úspěchem využívány při realizaci fasád, dlažeb a v zahradní architektuře.

Nebývalému zájmu stavitelů rodinných domů se v poslední době právem těší cihly plněné minerální vatou s obchodním názvem Porotherm T Profi. Ty jsou vynikajícím - nadčasovým materiálem pro realizaci nosného obvodového zdiva. Disponují uceleným souborem jedinečných vlastností, které z nich činí nejkomplexnější zdící prvek na trhu. K nim patří zejména nadstandardní tepelný odpor obvodového zdiva umožňující výstavbu nízkoenergetických až pasivních domů, vynikající akumulační schopnosti zdiva, nehořlavost, vysoká propustnost vodních par, výborná únosnost a pevnost zdiva i naprostá zdravotní nezávadnost a ekologičnost materiálu. Z těchto vlastností plyne pocit trvanlivosti, stability a celkové bezpečnosti stavby pro uživatele.

Realizace nosného obvodového zdiva z cihel Porotherm T Profi plněných izolační vatou
Při realizaci nosných obvodových zdí z cihel Porotherm T Profi plněných minerální vatou, je nutné dbát na dodržování výrobcem předepsaných zásad a technologických postupů. Pro zajištění jejich bezchybných tepelněizolačních vlastností je důležité zamezit jejich trvalému kontaktu s vodou. Před vlastním zděním obvodového zdiva je proto důležité správné provedení hydroizolací.  Pásy se pokládají na nečistot zbavenou základovou desku pod první vrstvu zdiva. Hydroizolační pás musí mít dostatečný přesah zdiva - alespoň 20 cm z vnější i vnitřní strany z důvodu pozdějšího napojení na vodorovné i svislé hydroizolace. Z důvodu zamezení vzlínání okolní vlhkosti do zdiva je hydroizolace Porotherm Zip S zvednuta a přilepena na zdivo.

Klíčovým krokem je správné založení první vrstvy zdiva. S pomocí nivelačního přístroje se určí nejvyšší bod základové desky. Na zakládací vrstvu malty je vyzděn nejdříve roh stěny. S pomocí malty a zakládací soupravy je pak první řada cihel vyrovnána do vodorovné polohy. Po vyvážení jsou cihly zděny klasicky do šňůry na doraz pér a drážek. Zdění z cihel Porotherm T Profi plněných minerální, tepelně-izolační vatou je prováděno na maltu pro tenké spáry o síle cca 1 mm. Malta se nanáší na zdivo celoplošně, speciálním maltovacím vozíkem. Minimální tloušťka ložných spár brání vzniku tepelných mostů ve zdivu.

Zvýšenou pozornost je nutno věnovat také dořezům zdiva vzniklých ve stěně. Ty jsou vyplňovány izolační pěnou tak, aby bylo zamezeno tvorbě tepelných mostů ve zdivu. Vynechány jsou samozřejmě veškeré prostupy, otvory pro okna a dveře ve zdivu dle stavebních plánů. Po ukončení prací je nutno chránit proti zatékání dešťové vody hydroizolační fólií Porotherm Zip H nejen nově vytvořené parapety, ale veškeré obvodové zdivo, kde byly použity cihly plněné minerální vatou.

Při dodržení tohoto postupu Vás čeká fantastický výsledek v podobě domu s překvapivě nízkými náklady na vytápění.

Výroba cihel Porotherm T Profi v ČR
Výrobu cihel plněných minerální vatou Porotherm T Profi zahájila společnost Wienerberger slavnostně dne 26. března v cihelně Novosedly na jižní Moravě. Jedná se o první moderní linku tohoto druhu v České republice, která své technologicky vyspělé výrobky produkuje zejména pro trh v České republice s možností exportu do Polska a na Slovensko.

Technologický rozvoj společnosti a inovace produktů
Zahájení výroby cihel Porotherm T Profi v České republice předcházela rozsáhlá investice společnosti Wienerberger.

Vyspělá technologie výroby zaručuje spolu s vysokou kvalitou vstupních materiálů vznik špičkových výrobků. Konkrétně v návaznosti na požadované tepelněizolační vlastnosti zdiva mají cihly z novosedelské hlíny velmi nízkou tepelnou vodivost keramického střepu za současného zachování dostatečně vysoké pevnosti a únosnosti. Kvalita těžené cihlářské hlíny patří mezi nejlepší v celé skupině Wienerberger AG. Jako tepelná izolace je do dutin cihel strojově vkládána hydrofobizovaná minerální vata, která vyhovuje vysokým nárokům z hlediska tepelněizolační ochrany a podporuje akustické i protipožární vlastnosti keramického zdiva.

Sortiment keramického zdiva Porotherm T Profi
Nový sortiment keramického zdiva Porotherm T Profi české produkce obsahuje základní cihelné bloky a dvojbloky polovičních cihel ve formátech pro zdivo tloušťky 50, 44, 38 a 30 cm (např. Porotherm 50 T Profi a Porotherm 50 T Profi 1/2).

Společně s cihlami Porotherm T Profi domácí produkce byla od 1. dubna 2014 zavedena na trh i nová technologie zdění na lepidlo Porotherm Dryfix.extra. Lepidlo Porotherm Dryfix.extra je na vzdušné vlhkosti tvrdnoucí hmota, dosahující již po 20 minutách vysoké pevnosti spoje. Lepidlo má konzistenci blízkou již známé zdicí pěně a nanáší se jednoduše v  pruzích na čtyři vnitřní keramická žebra pomocí aplikační pistole.

Technologie zdění na lepidlo Dryfix.extra zajišťuje velmi rychlou a snadnou výstavbu stěn za úspory až poloviny času oproti běžné technologii zdění. Při samotném zdění není potřeba přívod vody ani elektřiny, není potřeba míchačka ani stavební rozvaděč. Ušetří se tedy nejen čas, ale i náklady na výstavbu. Díky eliminaci tepelných mostů v ložných spárách poskytuje zdivo maximální tepelnou ochranu. Suché zpracování cihel s lepidlem Dryfix.extra umožňuje zdění i v zimním období až do -5 °C.

Keramické bloky jsou broušené, s ložnou spárou tloušťky do 1 mm. První vrstva cihel se vyzdívá na dokonale vodorovnou vyrovnávací vrstvu zakládací malty Porotherm Profi AM. Následující vrstvy zdiva se již kladou na lepidlo pro zdění Porotherm Dryfix.extra, použitelná je ale samozřejmě již zavedená technologie zdění na celoplošnou tenkovrstvou maltu Porotherm Profi.

Vlastnosti cihel plněných minerální vatou
Plnění přísných podmínek energeticky efektivní výstavby na tepelněizolační vlastnosti obvodových konstrukcí zajišťuje tepelná izolace ve formě kamenné vlny integrované uvnitř dutin. Prostup tepla stěnou U se pohybuje v hodnotách od 0,14 do 0,22 podle tloušťky použitého zdiva a s rezervou vyhovuje zpřísněným požadavkům na obálku budov, upravených prováděcí vyhláškou k Zákonu o hospodaření energií s platností od 1. 4. 2013. Technologie cihel plněných minerální vatou je tak jasnou odpovědí na požadavky v budoucnu kladené na domy s téměř nulovou potřebou energie.

Neméně důležitá vlastnost keramického systému je dobrá tepelná akumulace, která umožňuje uložit přebytky tepla z vytápění v topném období, prodlužuje topné přestávky a zachovává teplé povrchy při větrání. Vlastnosti cihelného zdiva stabilizují vnitřní prostředí i v letním období. Optimální akumulace keramických stěn dokáže odebírat přebytečné teplo z interiéru a jako středně těžké stěny k tomu využívají noční chladnutí vzduchu jak větráním interiéru, tak ochlazováním vnější stěny z exteriéru.

Výborné tepelněizolační schopnosti cihel zajišťují dostatečně vysoké povrchové teploty obvodové konstrukce a za správného provedení konstrukčních detailů eliminují vznik tepelných mostů. Nevzniká tak riziko kondenzace vodní páry na podchlazeném povrchu konstrukce a možný vznik plísní.

Vlastnosti obou vstupních materiálů ale nefungují jen jako samostatné jednotky, naopak vzájemně se doplňují a podporují. Cihelná tvarovka tvoří pro výplň z minerální vaty ideální ochranu před vnějším prostředím a zajišťuje tak velmi vysokou životnost stavby včetně samotné tepelné izolace. Stěny jsou chráněny proti biotickému napadení a mechanickému poškození.

Masivní stěna z cihelného zdiva vytváří vysokou ochranu proti hluku, která je v případě plněných cihel ještě podpořena vkládanou minerální izolací. Vysoká požární odolnost je dána tím, že cihelný střep i kamenná minerální vlna jsou materiály nehořlavé a jsou zařazeny v nejvyšší třídě reakce na oheň - A1.

Statické a protipožární hodnoty neovlivňuje pouze materiálové složení zdiva, ale také konstrukce samotného bloku. Velká tloušťka obvodových i vnitřních žeber zaručuje bezpečné přenesení zatížení od vodorovných konstrukcí a příznivě také ovlivňuje chování při seizmickém zatížení.

Uspořádání vnitřních žeber garantuje kontakt celé plochy keramiky mezi jednotlivými vrstvami zdiva a tím využití naprosté většiny plochy cihelného střepu pro přenesení svislého zatížení. Tím se cihly T Profi liší od běžného zdiva a vykazují vyšší únosnost i při relativně menší uváděné pevnosti.

Cihly plněné minerální vatou a voda
Mokré procesy probíhající při výstavbě domu vnášejí vlhkost téměř do každé navazující konstrukce, pokud ale cihelný střep vlhkost absorbuje, dokáže ji také přirozeně a rychle odvádět do vnějšího prostředí. Minerální vata integrovaná v dutinách cihly je hydrofobizovaná, tzn. že ani v případě mokré cihelné tvarovky nenasákne minerální izolace žádnou vlhkost z keramického střepu, což bylo ověřeno i praktickou zkouškou výrobcem. Zároveň nepohlcuje vzdušnou vlhkost ani vodní páry při jejich prostupu stěnou.

Výrobky z kamenné minerální vlny jsou charakteristické velmi nízkým difuzním odporem, stejně tak jako výrobky z cihelného střepu. Díky tomu může vodní pára procházet volně stěnou až na vnější líc stavební konstrukce. Cihly plněné minerální vatou jsou tedy v celém svém objemu paropropustné, odvádějící vzdušnou vlhkost vznikající v průběhu výstavby i následným užíváním domu.

Závěr
Přírodní materiály zajišťují zdravé bydlení a mohou být dokonale recyklovány. Jejich použití je ekologicky i energeticky šetrné. I v tomto ohledu cihla Porotherm T Profi plněná minerální vatou zcela naplňuje požadavky moderně smýšlejících stavitelů rodinných domů.  

S yvužitím materiálů fy Wienerberger
Ivo Románek

Další články o tématu Dům a hrubá stavba