Vinotéka ve vinařství Vrbnik na ostrově Krk v Chorvatsku

Chorvatsko je nám Čechům zemí blízkou a zaslíbenou. Krásné moře, slunce, piniové háje, vápencové skály a samozřejmě úžasné jídlo a pití. 

Výborné klimatické podmínky zde svědčí i pěstování vinné révy a pro zkušené znalce vína by bylo asi nošením dříví do lesa představovat taková vinařství, jako jsou Kutjevo, Dingač na poloostrově Pelješac, Blato na Ostrově Korčula nebo Vrbnik na ostrově Krk.

Právě poslední ze zmíněných vinařství se nám podařilo v uplynulé letní sezóně navštívit. Výrobna se nachází v krásném úrodném údolí na severozápadě ostrova Krk v těsném sousedství města Vrbnik. Je ze všech stran obklopena vinicemi a bezesporu patří mezi místa s neopakovatelnou atmosférou.

V prvním patře objektu se nachází krásná vinotéka. Té v průčelí dominuje cihlová klenba. Po stranách jsou zhotoveny police z cihel, v nichž spočívají jednotlivé odrůdy a speciality vyráběné zdejším vinařstvím. Místnost může sloužit i pro posezení většího počtu lidí před - jak jinak - cihlovým krbem.

Zdejší personál se Vás ochotně ujme a rád Vám představí své největší speciality. K těm patří odrůda bílého vína Žlahtina a především pak bílé šumivé víno Valomet. To je vyráběno léty prověřeným postupem a později je uloženo v ocelových klecích na dně moře - samozřejmě na dobře utajeném místě. Dozrává tak v ideálních a stálých teplotních i vlhkostních podmínkách.

Pojedete-li tedy příští léto na dovolenou na chorvatský ostrov Krk, určitě si nenechte návštěvu vinotéky a vinařství Vrbnik ujít.

Ivo Románek 

Další články o Cihla a zajímavosti