Roste zájem o výstavbu vlastního rodinného domu. Jaké jsou důvody?

Bydlení či výstavba vlastního rodinného domu zůstává i nadále hlavní prioritou obyvatel české republiky. Potvrdilo to 28. pokračování stavebního veletrhu FOR ARCH, který se již tradičně uskutečnil v minulých dnech na výstavišti v pražských Letňanech. 

Návštěvníci veletrhu si zde mohli na jednom místě prohlédnout ucelenou škálu konstrukčních systémů pro realizaci stavby, širokou nabídku topenářské a instalační techniky, stavebních prvků i komponentů, kuchyní a vybavení interiérů.

Zájem o výstavu byl od prvních dnů skutečně enormní a kulminoval v sobotu, kdy na výstavu dorazil rekordní počet návštěvníků.

Ti jednoznačně potvrdili trend poslední doby, kdy citelně roste počet zájemců o výstavbu vlastního rodinného domu. S tím korespondovala i již čtvrtá výstavní účast portálu www.cihlostavby.cz, který je zaměřen na poradenství v oblasti výstavby a vybavení zděných rodinných domů. Jen zde bylo registrováno více než třicet poptávek z řad návštěvníků na výstavbu vlastního rodinného domu.

Jak si lze tento skutečně nebývalý zájem o bydlení v rodinných domech vysvětlit? Důvody jsou zcela prozaické. Ceny bytů i nájmů v Praze se vyšplhaly mimo jakékoliv možnosti lidí s běžnými příjmy a ti se tak snaží vzít osud takříkajíc „do vlastních rukou“. Řešením je pro ně výstavba rodinného domu za cenu bytu v širším okolí Prahy.

Ano. Je tomu skutečně tak. Vezmeme-li v úvahu fakt, že ještě na jaře roku 2016 se dal 1m2 podlahové plochy bytu v různých pražských lokalitách koupit za 48 tis. Kč, pak dnes je tato cena za 1m2 téměř dvojnásobná na úrovni 88 -92 tis. Kč. Převedeme-li tuto hru čísel do reality, pak běžný byt 2+kk o podlahové 55 m2, který stál na jaře 2016 cca 2,65 mil. Kč má dnes cenovku s číslem 4,95 mil. Kč. To je nárůst ceny během jednoho roku o více než 86 % za byt nevalné velikosti.

Enormní růst cen bytů se v žádném ohledu neblíží ani růstu ekonomiky (nyní 4,5 %), ani průměrnému růstu mezd od počátku roku 2017 (cca ve výši 6 %). Koupě bytu za této situace byť naoko s výhodnou hypotékou ( i hypotéka s úročením na úrovni 2% při nárůstu ceny bytu o více než 80 % ) nedává mnoha lidem zcela správně žádný smysl.

Naopak. Ceny stavebních prací vzrostly letos o pouhá 2 % a cena cihel je na tom s růstem ceny podobně. Je tedy zcela logické, že racionálně uvažující zájemci o bydlení otáčejí kolem kormidla zájmu od drahých bytů k výstavbě individuálních rodinných domů. Dáme-li do souvislostí výše uvedená čísla, jedná se zcela určitě o krok správným směrem.

Ivo Románek