Okna ať již z plastu, dřeva či hliníku jsou nedílnou součástí obvodových plášťů pasivních rodinných domů
Obdobně, jako je tomu u základových konstrukcí, či obvodového zdiva domu, u pasivních domů je maximální důraz kladen na vynikající tepelně technické parametry každého prvku či konstrukce umístěné v obálce domu.
V tomto kontextu jsou dnes pojímány i veškeré výplně stavebních otvorů, ať již jde o vstupní dveře, garážová vrata či okna. Ty byly dříve vnímány spíše jako dílčí prvky pro uzavření pláště domu, prosvětlení jeho místností či zajištění přívodu čerstvého vzduchu do interiéru. Nyní je vedle těchto již samozřejmých požadavků kladen důraz spíše na tepelně-technické parametry, ochranu před hlukem, zajištění možnosti bezpečného větrání i v noci či dlouhodobou trvanlivost prvku.
Plastová okna a okna z kompozitu
U plastových oken pro pasivní domy je často diskutovaným tématem počet komor. Dnes již je zřejmé, že nadbytečný počet komor má na lepší tepelně-technické vlastnosti plastového okna minimální vliv. Důležitějším kritériem je u nich stavební hloubka rámu okna (dnes se jako optimální jeví hloubka 80 mm) a způsob zasklení – u pasivních domů nejlépe izolačním trojsklem, které izoluje lépe (na úrovni U = 0,75 W/m2K). Pro stavitele domu je pak z hlediska úniku tepla rozhodující zejména hodnota prostupu tepla celým oknem směrem zevnitř ven. Čím je tedy u okna nižší hodnota součinitele prostupu tepla na 1m2, tím méně protopíme. Z plastových oken jsou pro pasivní domy vhodná kupříkladu okna zhotovená z profilů Synego se stavební hloubkou 80 mm nebo okna z kompozitních profilů Geneo se stavební hloubkou 86 mm. Okna z kompozitních materiálů jsou navíc lehčí a vyznačují se i větší tuhostí.
Dřevěná Eurookna
Moderní dřevěná okna pro pasivní rodinné domy jsou vyráběna z dřevěných Europrofilů se stavební hloubkou 92 mm. Tato okna jsou obvykle standardně dodávána s izolačním trojsklem. Hodnota prostupu tepla takto koncipovaného dřevěného okna je U=0,69 W/m2K. Dřevěné okno této skladby je určeno všem těm, kteří chtějí dosáhnout výrazných úspor výdajů na topné energie.
Hliníková okna
Ne jinak je tomu i u hliníkových oken. Právě díky vysoké pevnosti a stabilitě materiálu – hliníku – jsou z nich často vyráběny nadrozměrná či posuvná okna, tzv. HS Portály. I zde jsou pro pasivní domy využívány hliníkové profily tloušťky až 95 mm a zasklení izolačním trojsklem. Při dosažení součinitele prostupu tepla na úrovni U = 0,74 W/m2K pro celý okenní prvek včetně rámu jsou pak i tato okna ideální pro nasazení ve výstavbě pasivních domů.
Okno pasivního domu je systémovým prvkem
Ani ta nejlépe koncipovaná okna z optimálních materiálů a profilových systémů však nelze považovat za kompletní, pokud nejsou nejlépe z venkovní strany chráněna moderní stínící technikou. Zejména u dnes moderních velkých prosklených ploch oken je důležité zamezit především v létě jejich nadměrnému přehřívání vlivem slunečního záření a tvorbě skleníkového efektu v interiéru. To by samozřejmě mělo za následek mnohem vyšší nároky na chod klimatizace a zvýšení energetické náročnosti domu. I tato zdánlivá maličkost pak sehrává spolu s ostatními opatřeními v konečné energetické bilanci spotřeby pasivního domu stejně důležitou roli.
Ivo Románek