Dostatek světla má na naši psychiku pozitivní vliv. Dřevěná okna domu měsíce srpna

Okna se podílejí zásadním způsobem na kvalitě a kultuře bydlení. Osvětlují vnitřní prostory, zajišťují optimální výměnu vzduchu, chrání před venkovním hlukem, prachem i nečistotami a  zvyšují také bezpečnost rodinného domu.

Majitel domu měsíce srpna, pan Martin, zvolil po domluvě s architektem velké prosklené plochy, které mu zprostředkovávají takřka dokonalý kontakt s nádhernou zahradou domu. Okna jsou provedena z dřevěných europrofilů. Celá kaskáda francouzských oken s odsuvnými křídly prosvětluje velký obývací pokoj a také bazénovou halu. Rámy oken barevně ladí se střechou, podhledy či fasádou v kombinaci lícových cihel s dřevěným smrkovým obkladem. Pro okna bylo zvoleno speciální izolační zasklení tzv. Heat mirror se schopností odrážet teplo zpět ke zdroji.

Dřevěná okna? Pozor! Vyžadují péči...
Po oknech s dřevěnými rámy sáhnou s největší pravděpodobností vyznavači tradic a ctitelé přírodních materiálů ochotní k adekvátní péči, kterou si dřevo žádá. Je dobré ošetřit rám nejlépe dvakrát ročně (jaro, podzim) impregnačním prostředkem. V případě takové kvalitní údržby nemusíte okna natírat až deset let. Každému domu dodají však kus romantiky a výjimečnosti. V případě domu měsíce srpna, který je postaven výhradně z přírodních materiálů, to platí dvojnásob.

Navíc moderní dřevěná okna již nejsou absolutně nejslabším článkem z hlediska tepelných ztrát budovy, jako tomu bylo v letech minulých. Právě to dnes umožňuje i realizaci velkých prosklených ploch, které se nyní stávají neodmyslitelnou součástí moderní architektury.

Snadný přístup na zahradu – posuvné dveře
Technologie otevírání dveří umožňuje obyvatelům domu jedinečné propojení interiéru s venkovním prostorem a terasou. Systém posuvu je lehce manuálně ovladatelný a posuvná křídla oken jsou kombinována s vestavěnými, pevně uchycenými. Díky francouzským oknům je výstup z interiéru do exteriéru naprosto přirozený a bezbariérový.

A co říci závěrem?
Dostatek světla dokáže dělat s lidskou psychikou skutečné divy. O energii, kterou přijímáme z přírody a ze slunce, bychom se proto neměli nechat připravit za žádných okolností. Správně zvolená a vhodně situovaná okna jsou k tomu tím správným základem.

Majitel domu měsíce je nezabetonoval ani záclonami, závěsy či těžkými, látkovými žaluziemi. Odměnou je mu každodenní pohled na nejcennější obraz na světě. A tím je neustále se měnící příroda.

Poznarová Pavla

Další články o domu měsíce srpna