Trojskla v kombinaci s cihlou plněnou polystyrénem zaručují nízkoenergetické cihlostavbě nemalé úspory energie
Okno bylo vždy významným stavebním prvkem, které mělo zajistit uvnitř domu dostatek denního světla a zároveň ho chránit před větrem a deštěm. Zaručovalo také ochranu domova před vnějším světem, ale zároveň s ním umožňovalo komunikaci.
S čajem v ruce přicházíte k oknu, sedáte do křesla a vychutnáváte krásu podzimního dne. Pohled přes velkou prosklenou plochu do všemi barvami hrající zahrady říká, že Vás čeká skvělý den. Okna nestudí a nabízí dokonalý výhled. Ale pozor! Neměli bychom na jejich realizaci šetřit. Jsou druhým nejvýznamnějším místem, kterým uniká spousta energie. Takže když koupíte levný „šmejd“, můžete přijít až o její čtvrtinu.
To v žádném případě neplatí v domě měsíce října paní Michaely. Ta je na svůj dům právem a patřičně pyšná. A má proč! Její cihlový dům je navržen v nízkoenergetickém standardu. Základem pro docílení nízké spotřeby energií je vysoký tepelný odpor obvodového zdiva domu, který je realizován z cihlel Heluz Family 2in1 plněných polystyrénem. Dalším důležitým aspektem v rámci úspor jsou okna, kterými uniká 30–40 % z celkové ztráty tepla domu. Jak zabránit tomuto zbytečnému unikání?
Dvojsklo nebo trojsklo?
Při pořizování nových oken v posledních letech řeší většina kupujících zapeklitou otázku. Jaký typ skleněné výplně zvolit? Na výběr máte ze dvou standardních možností: dvojskla nebo trojskla.
Dvojskla
Jsou tvořena dvěma tabulemi plochého skla, jejichž vzdálenost je vymezována různě širokými distančními profily. Z pravidla jsou levnější a v mnohém dostačující variantou. Velkou výhodou jsou tepelné zisky ze slunce v přechodných obdobích jara a podzimu. Doporučují se převážně do běžných panelových bytů či rekonstrukcí stávajících nemovitostí.
Trojskla
Obecně jsou považována za standard u nízkoenergetických a pasivních domů, které kladou daleko vyšší požadavky na energetickou výkonnost. Z logiky věci je zasklení okna voleno zejména kvůli větší schopnosti izolovat (uvádí se průměrně o 30% oproti dvojsklům), kdy se můžete bez nepříjemného pocitu chladu pohybovat poblíž okna. Na druhé straně je tato varianta větší zátěží pro kování a musí zde být použity masivnější rámy určené pro trojskla. Velkým plusem je výrazné omezení průchodu tepla dovnitř, které oceníte v horkých letních dnech. Největší výhodou je ve velké míře schopnost lépe redukovat hluk. Takže klasicky se opakující nedělní scénář, kdy Vás v nědeli ráno nesmyslně budí soused, který se zrovna rozhodl sekat zahradu, je se systémem trojskla ten tam. Nejzákladnějším rozdílem je však vyšší cena. Nová okna nejsou zrovna za „babku“, avšak škudlit na úkor kvality se nevyplácí.
Volit mezi těmito dvěma variantami je nutno dle toho, jaké energetické úspory od domu očekáváme. Majitelka cihlostavby měsíce října jednoznačně volila trojskla. A dobře udělala! Sama přiznává: „Výběr oken byl jedním z mnoha důležitých parametrů pro úspory energií. Ale vyplatilo se! Protopíme mnohem méně než v panelovém domě.“
Dřevěná okna, barevně ladící s celkovým vzhledem, podtrhují tento dokonale architektonicky navržený rodinný dům.
Pavla Poznarová