Předokenní systémy stínící techniky šetří a zajišťují intimitu
Letní horké dny jsou za dveřmi a s nimi tolik očekávané dny pohody a zaslouženého odpočinku. S jejich nástupem však sluneční paprsky stále intenzivněji pronikají do interiérů našich příbytků a jejich síla je v určité chvíli taková, že nám nezbývá nic jiného, než jim uhnout z cesty.
Není to však jen z důvodu nepříjemného oslnění, ale také zesilujícího skleníkového efektu, který rtuť teploměrů umístěných v obytných místnostech našeho domu žene rychle nahoru.
Jedinou možností, jak se před horkými letními paprsky chránit je zamezit jim v jejich průchodu přes nechráněná okna a vytvořit v interiéru umělý stín.
K tomuto účelu je dnes stavitelům rodinných domů k dispozici ucelená řady výrobků stínící techniky. Ta obsahuje běžné interiérové vnitřní žaluzie, meziokenní žaluzie, předokenní žaluzie, rolety, screeny, ale například také dřevěné pojezdové předokenní paravany, které dokáží v letním období zejména v cihlových domech zajistit příjemné klima v interiéru i bez přítomnosti klimatizace.
Nejúčinnějším způsobem zastínění oken rodinných domů je logicky volba předokenních systémů, ať již jde o žaluzie, rolety či screeny. Ty brání přímému dopadu slunečních paprsků na venkovní povrch skla, což významnou měrou eliminuje skleníkový efekt a tím přehřívání interiéru.
Pokud zvolíte tento typ zastínění Vašeho cihlového domu, pak uvidíte, že po většinu letních dnů Vám postačí ráno před odchodem do práce ochladit dům ranním vyvětráním místností a následným zatažením venkovních rolet nepustit do interiéru prudké polední slunce. Uvidíte, že po Vašem příchodu domů se teplota v interiéru výrazně nezmění a bude Vám zde příjemně i bez použití klimatizace.
Je tudíž zřejmé, že instalace předokenních prvků stínící techniky dokáže v létě ušetřit významné prostředky za energie spojené s jinak nutnou činností klimatizace domu. Naopak v zimních měsících, kdy se rychle stmívá, nám zajišťuje v interiéru tolik potřebný klid, soukromí a intimitu.
Ivo Románek