Zrcadlo, zrcadlo!...řekni, ve kterém domě je v zimě teplo a v létě příjemně?

Úspora v domácnostech je věčným tématem. Často žasneme nad informacemi, že se ceny energií budou opět zvyšovat. Spíše už to však bereme jako holý fakt, který je nám minimálně jednou ročně a bez ohledu na naši peněženku jednoduše sdělen. Každý se s tím pere, jak nejlépe umí. Je to však boj, který nedokážeme zvrátit, můžeme se však snažit jej co nejvíce ovlivnit. 

Chcete-li, aby se Vám „panenky“ po obdržení faktur za energie protáčely co nejméně, máme pro Vás řešení, o kterém jste nejspíš ještě neslyšeli, a které dokáže uspořit nemalé prostředky.

Dozvěděli jsme se o něm při naší návštěvě domu měsíce srpna. Našli jsme zde recept na to, jak doopravdy za energie ušetřit. Recept nese název Heat Mirror.

Výhody tohoto řešení nám se zaujetím začal popisovat majitel domu měsíce pan Martin. To spočívá v tom, že do zasklení velkoplošných dřevěných posuvných oken instaloval speciální izolační dvojskla v nichž je napnuta fólie, která vytváří dvě nezávislé izolační komory.

Izolační sklo s fólií Heat Mirror funguje na principu odrazu tepelného záření zpět ke zdroji – tedy podobně jako zrcadlo. Znamená to, že odráží sluneční paprsky ven v létě, kdy chcete, aby se místnost nepřehřívala a paprsky nepronikaly do interiéru. Naopak v zimě, kdy požadujete, aby teplo například z krbu zůstávalo uvnitř, je fólie odráží zpět do místnosti.

V létě jak ve skleníku? Nikoliv...
Je tady léto! Srpen, teplo, dlouhé letní večery – pohoda. Mnoho z nás preferuje letní období před zimním. Můžeme se vystavovat slunečním paprskům, vyhřívat se nebo čerpat energii, která nám zlepšuje náladu.

Po pobytu na vyhřátém místě a příchodu domů se však již nechceme cítit jako ve skleníku. S přehřátým interiérem bojujeme pomocí klimatizace a jiných zařízení, jejichž provoz je nákladný a tudíž neefektivní.

Naopak v zimě se v interiéru chceme cítit příjemně díky naakumulovanému teplu, které neunikne z domu ven.

Ať je léto nebo zima...doma je nám vždycky prima
Pan Martin nám v průběhu svého vyprávění mimo jiné sdělil, že měli společně s architektem a projektantem obavy, zda se velké prosklené plochy nebudou rosit. Instalovali proto pod okna fancoily (radiátory s ventilátorem, díky kterým se dá vytápět nebo také chladit). Dnes po zkušenostech z funkce zasklení oken s pomocí technologie Heat Mirror říká, že jejich instalace nebyla nutná. Systém je natolik účinný a spolehlivý, že nebylo třeba ani jednou spouštět „záchrannou brzdu“ – vestavěné fancoily. Okna se nerosila.

Nečekejte na nepříznivé zprávy, udělejte první krok...
Jak již jsme zmínili výše, každoročně řešíme dokola stále stejný problém. Jednou z možností, jak snížit tepelné ztráty rodinného domu, je náhrada stávajícího zasklení za lepší s vyššími tepelně izolačními schopnostmi. Skla ve Vašem okně můžete elegantně vyměnit za nová bez jakýchkoliv zásahů do konstrukce. Vyřeže se silikon, vyjmou se zasklívací lišty s původním dvojsklem. Do nového dvojskla se vloží fólie Heat Mirror a provede se obrácený postup pro zpětné vložení. Výměna je tak rychlá, bez prachu a nepořádku v domě. Navíc zajistí trvale vysoké úspory za energie nutné pro vytápění po dobu třiceti let, což je předpokládaná životnost zasklení.

Proto říkáme: „Už žádné úniky tepla v zimě, či skleník v horkých letních dnech -  zvyšte si uživatelský komfort i Vy!“

Poznarová Pavla

Další články o domu měsíce srpna