Střecha, která vydrží krásná celý život

Pěkná a zároveň vysoce funkční střecha je základním předpokladem nerušeného a spokojeného bydlení v každém rodinném domě. Významnou měrou přispívá nejen k ochraně všech ostatních konstrukcí stavby, ale také hodnot ukrytých v interiéru. Dobře zvolená koncepce zastřešení v kombinaci s atraktivními střešními taškami dokáže významně a pozitivně podtrhnout konečný vzhled domu.

Dům měsíce března je toho tím nejlepším důkazem. Tvoří jej hned několik objektů, které jsou kryty valbovými střechami. Ty jsou ukončeny krásnou pravou pálenou taškou s obchodním názvem Románská 12. Povrch tašky je ošetřen glazurou Amadeus v černé barvě.

Pálené tašky mají dlouholetou tradici. Jsou vyráběny z přírodních materiálů – hlíny- se životností několik desítek let.Trvanlivost tašek se dá i dále zvýšit nejrůznějšími povrchovými úpravami např. glazováním či engobami, jež jim prodlužují životnost až na 150 let. Taková střecha ochrání dům několika generacím. Glazované mají lesklý povrch, naopak tašky kryté engobou jsou matné nebo pololesklé. Tašky jsou méně nasákavé a znesnadňují uchytávání mechu. Díky tvárnosti hlíny lze vyrábět různé tvary tašek a doplňků v mnoha barevných odstínech.

Společnost Tondach je tradičním výrobcem pálené střešní krytiny na českém trhu. Mezi zákazníky oblíbené produkty se mimo jiné řadí i taška s obchodním názvem Románská 12, která spojuje přednosti drážkových plochých pánví s výrazným vysoko klenutým kónickým profilem. Při pálení naplocho se dosahuje maximální rozměrové a tvarové přesnosti s vynikající odolností proti fyzikálně-chemickým vlivům. Nejmenší možný sklon při pokládce střechy s touto taškou by měl být 12°, avšak jako bezpečný se uvádí 22°. Hmotnost jedné tašky je 3,6 kg . Svou strukturou taška Románská 12 navozuje eleganci antických stavebních stylů a uplatňuje se výborně na památkově chráněných i moderních střechách.

Náš dům měsíce je moderního střihu a s pomocí střešní krytiny Tondach Románská 12 Amadeus Glazura černá vyčnívá nad ostatní v zástavbě na okraji Chebu. Vhodně zvolená taška vzhled zastřešení několika ideově propojených objektů fantastickým způsobem sjednocuje. Odvodnění cihlového domu měsíce března řeší měděné okapy.

Pan Vlastimil - majitel domu - se pohybuje ve stavebním oboru. Je zřejmé, že i z těchto důvodů přesně věděl, co může od této krytiny očekávat. Nedá na svoji střechu dopustit nejen z hlediska estetiky a kvality, ale také díky dlouhodobě přetrvávajícímu perfektnímu vzhledu. Potěšením na duši a zpětnou vazbou mu jsou pochvaly od známých či sousedů, když se ho ptají : „Čím to je, že máš stále tak pěknou střechu?“...pan Vlastimil hrdě odpovídá: To je Tondach, pravá pálená.“

Pavla Poznarová 

 

Další články o domu měsíce března