Střecha rodinného domu Vás musí úspěšně chránit po desetiletí

Střecha dělá dům. Tak toto pořekadlo zná snad každý z nás. A je tomu skutečně tak. Střecha v dnešním pojetí výstavby rodinného domu je totiž nejen důležitým ochranným a funkčním prvkem, ale také výraznou architektonickou dominantou či podtržením určitého stavebního stylu. 

Střechy v konečném důsledku dělíme dle jejich tvaru na šikmé a ploché. U cihlostaveb jsou dnes běžně využívány oba typy střech.

Větší tradici má u nás střecha šikmá. Je to dáno jak charakterem krajiny, tak i klimatickými podmínkami a dostatkem přírodních surovin pro výrobu střešních krytin. Výhody šikmé střechy jsou nesporné. K těm základním patří především rychlý odvod dešťové vody ze střechy, vyšší odolnost vůči sněhové zátěži, dlouhodobá trvanlivost a minimální údržba. Bez zajímavosti není ani možnost využití atraktivních prostor podkroví pro bydlení.

Pro realizaci šikmých střech jsou dnes využívány takřka veškeré materiály. Největší oblibě stavitelů se stále těší pálené střešní krytiny, dále jsou to betonové střešní tašky, krytiny na bázi kovů či asfaltových bitumenů. Spíše výjimečně bychom nalezli i střechu z dřevěných šindelů či plastů.

K pokrytí plochých střech jsou nyní nejčastěji používány hydroizolační systémy na bázi měkčeného PVC a moderní asfaltové pásy. Výhodou plochých střech rodinných domů je stoprocentní využitelnost obytné plochy v podstřešním prostoru domu.

Nelze opomenout fakt, že střecha je nedílnou součástí obálky domu. To znamená, že vedle své dokonalé hydroizolační funkce musí splňovat také náročné požadavky na tepelný odpor. Souvisí to zejména s výstavbou nízkoenergetických až pasivních cihlových domů, které se pak vyznačují minimálními náklady na vytápění. Vedle kvalitní izolace základové desky, stěn, ztužujících věnců, podlah či oken, tak i dostatečná izolace střechy a podkroví hraje v tomto souhrnném komplexu tepelně-technických opatření velmi důležitou roli.

O estetické úloze střechy jsme hovořili již v úvodu. Současný trh střešních krytin nabízí skutečně nepřeberný sortiment jak z hlediska materiálového, tak i barevného provedení.

Povrchové úpravy Engobami a Glazurami - výhody

Stále větší popularitu u stavitelů rodinných domů získává úprava povrchu keramických tašek Engobami a Glazurami. Není divu.  Rozšířeny jsou tím možnosti barevného ztvárnění střechy a eliminováno je usazování nečistot na povrchu tašek. Tím je dlouhodobě zajištěn stálý vzhled střechy.

Barevné tašky s povrchovou úpravou engoba jsou matné až pololesklé. Engoby jsou zušlechtěné  rozplavené jíly s obsahem oxidů kovů. Tyto jíly se nanáší na tašku před výpalem a natavují se na povrch tašky při teplotách nad 1000°C .

Glazované tašky se vyrábí na stejném principu jako engobované s tím rozdílem, že nanášená směs obsahuje sklovité příměsi a tašky jsou tím pádem po vypálení vysoce lesklé.

Výhody engobovaných a glazovaných tašek tkví především v tom, že u nich nedochází k zanášení nečistotami jako například u tašek s drsnějším povrchem či různými výběžky.

Na vyžádání zákazníka je možné vyrobit i mnoho jiných barev, než jen klasickou červenou. Díky tomu, že sklovitá směs není jako u jiných materiálů natřena, ale vpálena přímo do povrchu tašky, se barva nesmyje, lidově „neoprší“.

Kromě estetického dojmu z elegantního vzhledu získá Vaše nová střecha opatřená engobou či glazurou i odolnost vůči UV záření, kyselým dešťům nebo krupobití.

A co říci závěrem? S nejmodernějšími materiály a střešními systémy, které jsou dostupné na našem trhu máte jistotu, že v případě kvalifikované montáže Vás Vaše nová střecha bude spolehlivě chránit po dlouhá desetiletí.

Ivo Románek

Další články o Dům a střecha