Šikmá střecha pasivního domu - cihlostavby
Střecha je obdobně jako základová deska nebo obvodové zdivo domu nedílnou součástí obálky pasivního domu. Je tedy zřejmé, že požadavky na její tepelně technické parametry či vzduchovou neprůvzdušnost musí být na shodné či podobné úrovni, jako je tomu u ostatních konstrukcí obvodového pláště domu.
Hovoříme-li o pasivním domu, pak i u střechy pasivní cihlostavby sehrávají v tomto ohledu rozhodující roli výkonné tepelné izolace. Ve skutečnosti to zjednodušeně znamená: čím větší je tloušťka izolace, tím lépe střecha izoluje a tím méně protopíme.
Možnosti umístění tepelných izolací u šikmých střech pasivních domů
Nejčastěji využívanou střechou při realizaci cihlostaveb je šikmá střecha, která je ukončena tvrdou skládanou krytinou. Využití podkrovních prostor pro bydlení je v takto koncipovaných rodinných domech dnes naprosto běžnou záležitostí. Nejčastějším způsobem zateplení šikmých střech je vložení tepelné izolace mezi krokve na jejich výšku. Ta činí většinou 160 – 180 mm. Tato tloušťka izolace obecně vyhovuje normám, nicméně nevyhoví požadavkům pasivního domu. Možnosti jak zesílit tloušťku tepelné izolace střešního pláště pasivní cihlostavby jsou ve své podstatě dvě. První z nich spočívá v nastavení výšky krokví z jejich spodní strany pomocí dřevěných námětků například o 100 mm, čímž je vytvořen prostor pro vložení větší tloušťky (až 280 mm) tepelné izolace mezi krokve. S tímto řešením je samozřejmě nutné počítat již v projektu, aby nedošlo k výraznému zmenšení využitelnosti obytné plochy podkroví.
Druhou nejčastější variantou je pak kombinace tepelné izolace mezi krokve a nadkrokevní izolace. Tento způsob se jeví jako komfortnější z důvodu, že obytná plocha podkroví zůstává nezmenšena a plně využitelná.
Výrobci tvrdých polyuretanových izolačních desek PIR dnes nabízí speciální izolační desky PIR určené jak pro novostavby pasivních domů, tak i pro rekonstrukce, které umožňují snadnou kombinaci desek s minerální vatou. Díky položení izolace nad krokve dochází také k úplnému odstranění tepelných mostů. Desky jsou již opatřeny pojistnou hydroizolací a pokládají se buď přímo na krokve nebo na připravené bednění. Rychlá, jednoduchá a bezpečná pokládka je zárukou pro uživatele, že bude mít střechu dokonale zateplenou a plně vyhovující pasivnímu standardu bydlení. Vezmeme-li pak v úvahu, že nedostatečně izolovanou střechou může uniknout až 40% nákladů na energie, maximální pozornost je zde určitě na místě.
Ivo Románek