Bazén domu měsíce srpna

Při plánování výstavby rodinného domu bychom ve svých úvahách určitě neměli opomenout bazén. Český trh jich dnes nabízí nepřeberné množství. Bazény lze jednoduše rozdělit na venkovní a vnitřní nebo také nadzemní – povrchové, a do země zapuštěné. 

Pořízení bazénu může stát stavebníka doslova pár korun, desetitisíce, statisíce i milióny. Záleží pouze na tom pro jaký typ, rozměr, konstrukční řešení a vybavení se rozhodne.  Nejlevnější jsou bazény gumové – nafukovací, následované plastovými, sklolaminátovými, kompozitními, keramickými až po bazény z nerezu.

Specializované bazénářské  firmy dnes dávají přednost buď výstavbě z kompozitních materiálů nebo z betonových dutých bloků tvořících ztracené bednění. Staví se na betonovou oddrenážovanou základovou desku. Ať již kompozitní panely nebo duté bloky, vystrojí se ocelovou armaturou a následně se zmonolitní betonem. Po vytvrdnutí betonu vznikne mimořádně pevný a odolný korpus bazénu, jehož životnost je prakticky neomezená. Skelet je následně vystrojen všemi bazénářskými prvky, jako jsou trysky, skimmery, světla, protiproudy atp. Následně se na skelet položí kvalitní geotextilie o síle 3,5 mm a vyvaří se nejlépe DLW bazénářskou hydroizolační folií. Ta se spojuje horkým vzduchem o teplotě 400 stupňů. Všechny spoje by měly být svařeny 2x a finálně opatřeny speciální zálivkou v barvě folie. Kvalita fólie je velmi důležitým a určujícím prvkem bazénu. Pokud usilujeme o dlouhodobé nerušené užívání bazénu, nevyplatí se na ní šetřit.  Speciální bazénářské fólie mají zaručené chemické složení, antibakteriální úpravu, atestace dle norem EU, a nadstandardní pevnost. Bazénářské fólie jsou opatřeny také různými typy dekórů, což umocňuje vizuální pocit při pohledu na průzračnou vodu.

Nejvyšším možným standardem v oblasti privátních bazénů v rodinných domech jsou kryté vnitřní bazény integrované přímo do interiéru rodinného domu. Tento způsob zvolil i majitel domu měsíce srpna, pan Martin. Prostorná bazénová hala bezprostředně sousedí s chodbou se sociálním zázemím a obývacím pokojem. Dokonalé je propojení bazénové haly s přírodou posuvnými francouzskými okny i vhodně zvolená, béžová protiskluzná keramická dlažba. Bazén je vybaven moderními bazénářskými technologiemi, osvětlením i protiproudem.

Pan Martin k bazénu říká: „Mít vnitřní bazén byl vždy jeden z mých snů. Nepředpokládal jsem, že by se mi mohl splnit. Nicméně stalo se a nynější pocit z bazénu předčil veškerá má očekávání.“

Ivo Románek

Další články o domu měsíce srpna