Kamenná dlažba a pochůzí komunikace kolem domu – jedna velká paráda!
Přístupové komunikace do domu a kolem domu jsou něčím, co nás denně vítá při návratu z cest. V zimě či v létě je to ta skutečná a pravá cestička k domovu, se kterou se můžeme ihned při vstupu identifikovat a zapomenout na problémy všedních dnů.
Musí proto beze zbytku splňovat nároky na bezpečný pohyb, snadnou údržbu a samozřejmě i ty nejvyšší estetické požadavky.
Všechna tato hlediska splňují pochůzí a zpevněné plochy kolem domu měsíce listopadu. Pan Marek pro jejich konečnou povrchovou úpravu zvolil kamenné plotny ze štípaného pískovce. Ty výborně navazují na další přírodní materiály, z nichž je dům postaven, ať již se jedná o pálenou střešní krytinu, fasádu z cihelných pásků kombinovanou s dřevěným obkladem, dřevěná okna a úžasně zpracovanou zahradu. A jak by měly probíhat samotné práce při realizaci takto navržených ploch?
Práce začínají vytyčením chodníků a odkopáním terénu do hloubky alespoň 32 cm. Následně musí dojít ke zpevnění podkladu, nejlépe hutněním. Následuje vysypání výkopů makadamem frakce 32-63mm do výšky alespoň 12 cm. Po zhutnění je již možné dosypání makadamu jemnější frakce 8-16 mm a opětovné zhutnění celé vrstvy. Na takto připravený podklad je pak možné do zavadlého betonu pokládat kamenné pískovcové plotny. Po vytvrdnutí celého podkladu a dokonalém spojení pískovcových ploten s betonem je možno přikročit k zaspárování celé plochy cementovou směsí. Čištění povrchu je pak finálně prováděno s pomocí pilin.
Takto provedené kamenné chodníky jsou nejen krásné, ale i vysoce funkční. Zaspárováním dlažby cementovou směsí je totiž jednou provždy zamezeno nevzhlednému prorůstání mechů, tráv a plevelů právě ze spár.
U domu měsíce listopadu tak vznikly vysoce estetické a bezúdržbové plochy jak pro bezpečný pohyb kolem domu, tak také pro posezení v prostoru terasy. V kombinaci s dřevěnými květináči a venkovními bonsajemi je to jedna velká paráda. Konec konců, posuďte sami!
Ivo Románek