Žhavá a zdravá! Venkovní sauna cihlového domu měsíce ledna

Je Vám zima? Pojďte se ohřát do sauny! A nejen to. Toto zařízení známe především pro jeho blahodárné účinky na zdraví člověka a výborné preventivní účinky. 

To, že pravidelné saunování posiluje obranné schopnosti lidského organismu a snižuje výskyt různých onemocnění dnes ví každé malé dítě. Není proto žádným překvapením, že se sauna stále častěji stává i běžným vybavením rodinných domů.

Cihlostavba pana Richarda na Písecku, není výjimkou. Majitelé domu jsou příznivci pravidelného saunování. Touha po vlastním soukromí a pohodlí je vedla k rozhodnutí přistavět saunu k domu.

K dodatečné výstavbě sauny pan Ríša podotýká: „V době, kdy jsme výstavbu domu plánovali, jsme měli zcela jiné priority a na vlastní saunu jsme ani nepomysleli. Později jsme se pro ni rozhodli, nicméně vnitřní dispozice nám již její výstavbu neumožňovala. Zvolili jsme proto její výstavbu v zastřešeném prostoru za domem. Není to špatné, je to funkční, nicméně budoucím stavitelům rodinných domů bych doporučil naplánování a umístění sauny do interiéru domu například s napojením na sociální zázemí domu.“

Naštěstí pro pana Ríšu, saunu lze vybudovat v podstatě v jakémkoliv prostoru domu - v koupelně, suterénu, podkroví nebo na zahradě. Problém tedy nebyl ani zde. Většina výrobců totiž kromě standardních a typových produktů bez problémů dokáže vyrobit saunu na zakázku, přizpůsobenou konkrétním možnostem.

Před stavbou je nutné si kromě velikosti prostoru ujasnit, kolik lidí najednou bude saunu využívat. Nepsané pravidlo říká, že pro jednu osobu je nutné počítat zhruba se dvěma čtverečními metry a sauna pro rodinu se třemi až čtyřmi členy by měla mít plochu asi sedmi metrů čtverečních. Pro pohodlnost se výška zařízení pohybuje kolem dvou a půl metru. Horní lavice by měla být od stropu vzdálena přibližně metr, aby se na ní dalo pohodlně sedět.

Pokud si necháte saunu stavět firmou, ověřte si, jaké požadavky klade na stavební připravenost. Pro realizaci je většinou potřeba odvětrávaný prostor, rovná podlaha s dlažbou i samostatně jištěný přívod elektrické energie vedoucí na místo silové části ovládací skříňky. Vestavěné sauny potřebují pod kamny otvor pro přisávání vzduchu (asi 50 cm2) a pod stropem otvor pro odsávání vzduchu (cca 100 cm2).

Materiál používaný na stavbu by měl být kvalitní, trvanlivý a odolný vůči vysokým teplotám. Nejčastěji používanými materiály jsou skandinávský smrk, kanadská borovice (hemlock), cedr, polární borovice a africká vrba abachi. Jiné materiály jsou méně vhodné a jejich použití se nedoporučuje.

 Venkovní sauna pana Ríši je koncipována jako finská. Vzduch je zde ohříván kamny s interní řídící jednotkou. Vnitřní prostor je dvoupodlažní a umožňuje komfortní pobyt pro 4-6 osob. Na závěr pan Richard znovu dodává: „Jak již jsem zmínil v úvodu, my jsme se pro výstavbu sauny rozhodli pozdě. Proto musíme v zimním období přebíhat venkem. Není to nic příjemného, ale ani teď nelituji, že jsem se pro stavbu rozhodl.  Sauna plní i tak účel na sto procent. Nicméně rád bych svou zkušenost předal dál lidem, kteří se chystají stavět, a později by jim sauna mohla chybět.“

Toto poučení je třeba si vzít k srdci. Již proto že víme, jak sauna dokáže stimulovat imunitu a zároveň na nás působí relaxačně. Tady nemusíte nikam spěchat, můžete si v klidu popovídat s nejbližšími a po zchlazení se oddávat odpočinku. Řada z nás si zde najednou uvědomí, jak se jejich tělo i psychika uvolnily a zklidnily, což je v dnešní uspěchané době vzácný okamžik.

Víte, že:
- Archeologické nálezy potvrzují, že sauny znali již v mladší době kamenné.
- Masové šíření finské sauny do světa začalo v 60. letech 20. stoleti.
- Materiálem na stavbu sauny je např.: skandinávský smrk, kanadská borovice, africká vrba – Abachi.
- O dřevo se v sauně nespálíte ani při teplotách 60 – 120 °C.

Pavla Poznarová

Další články o domu měsíce ledna