Elegantní řešení snížení spotřeby vody v domácnosti je dostupné pro každého.

Kdo by nepřemýšlel o tom, jak snížit své výdaje na provoz domácnosti? Ať už se jedná o rodinný dům nebo byt, každý z nás vodu používá pro sprchování, mytí rukou, při čištění zubů, holení, na toaletě, při mytí nádobí nebo oplachování potravin. Všechny tyto činnosti je možné učinit pro naši peněženku příjemnější. 

Většina z nás vždy přemýšlí o tom, zda je náš domov správně zateplen, zda vyměnit okna, koupit nový kotel, pořídit ekonomičtější elektrospotřebiče, změnit dodavatele energií nebo si potřebné energie opatřit některým alternativním způsobem.

O všech zmíněných oblastech vhodných úspor, a jistě o řadě dalších, je dostupných informací a prověřených cest velké množství. Efektivní zacházení s vodou se ale stále jeví být tabu, pod jehož pokličku se odváží nahlédnout jen málokdo. Ale z jakého důvodu? Pojďme se tedy podívat na jednu z  nejlevnějších a nejjednodušších variant, jak efektivně snížit spotřebu vody a spolu s ní také energii pro její ohřev. Možná pak ono tabu zboříme a zjistíme, jak snadno ušetřit tisíce až desetitisíce korun ročně.

Řeč bude o šetřičích vody v podobě úsporných perlátorů a průtokových či objemových regulátorů průtoku. Tato zařízení je možné instalovat na umyvadla, dřezy, sprchy, bidety, toalety a tedy všude tam, kde běžně vodu používáme.

Úsporné perlátory jsou technologicky a konstrukčně upravené běžné perlátory a provzdušňovače, se kterými se standardně každý den setkáváme doma i v práci. Dnes se již jedná o běžnou součást vodovodní baterie určené pro umyvadla a dřezy. Obyčejný perlátor sice navozuje pocit šetření vodou díky efektu provzdušnění, ale je to šetření minimální. Spíše slouží jako usměrňovač proudu vody. Běžným perlátorem proudí při standardním tlaku 5 barů až 15 litrů za minutu a oproti stavu bez perlátoru je rozdíl symbolický, okolo 1 litru. Úsporné perlátory umí zregulovat takový průtok řádově o desítky procent. Obsahují totiž kromě části pro přisátí vzduchu také část, kde se reguluje objem vpouštěné vody. Tato regulační část je většinou tvořena plastovým úchytem, ve kterém jsou buď pevně instalovány regulační o-kroužky a nebo jsou tam o-kroužky instalovány volnějším způsobem, který umožňuje snadný uživatelský zásah za účelem změny nastavení průtoku. Druhá varianta je z praktického hlediska mnohem lepší. Část výrobců regulační o-kroužky nepoužívá vůbec a nahrazuje je soustavou několika roštů, chcete-li sítek, jež jsou na sobě těsně vrstvena. Tento typ regulace je z hlediska životnosti a efektivity výrobku méně vhodný. Druhou část pak tvoří samotný perlátor, který má za úkol do zregulovaného proudu vody přisát vzduch v odpovídajícím množství. I zde existují rozdíly ve výsledném stupni properlení vody, jelikož míra provzdušnění závisí na konstrukčním řešení tohoto dílu.

Druhou kategorii tvoří regulátory do sprch. V zásadě se jedná o tu samou technologii s vynecháním prvku properlení. Tyto regulátory se instalují mezi sprchovou baterii a sprchovou hadici nebo u sprch bez hadice přímo před sprchové zakončení. Tvoří jakousi redukci, která není na první pohled ani vidět. Sprchové regulátory patří mezi šetřiče vody, kde můžeme předpokládat objemově největší úspory. Průtoky ve sprchách se pohybují kolem 20 litrů za minutu a výjimkou nejsou sprchy s vyšším natlakováním, kde průtok šplhá až k 30 litrům za minutu. Přitom ve sprchách stačí běžně 8-10 litrů vody za minutu. Velkou práci zde odvede sprchová hlavice, která nakonec vodu rozvádí do jednotlivých otvorů a uživatel tak stejně jako úsporných perlátorů nepozná, že je proud vody výrazně zregulován. Absence perlátoru je u sprchových regulátorů způsobena tím, že se vzduch od vody v hadici případně sprchové hlavici oddělí a nedochází tak k vytvoření iluze plného proudu vody jako např. u umyvadel.

Třetí nejběžnější, ale nejčastěji přehlíženou, skupinou šetřičů jsou regulátory do toalet. Na trhu je opět poměrně zajímavá nabídka různých řešení. Vaky s vodou zavěšené v nádržce a přepážky uvnitř nádržky fungují de facto se stejným cílem. Omezit objem splachované vody tím, že jí méně napustím do nádržky. Komplikace však nastává v okamžiku, kdy je třeba spláchnout větší množství vody a my musíme čekat, než se voda do nádržky dopustí. Toto se sice netýká přepážek, protože nádržku máme plnou vody, ale kvůli zabudované přepážce ji stejně všechnu není možné použít. Patrně nejvhodnějším řešením jsou závaží, tzv. WC stopy, jež se zavěšují do přepadové trubice. Toto závaží neovlivňuje objem napouštěné vody, ani objem použitelné vody, ale čistě jen objem vody, kterou spláchneme. Závaží způsobí dřívější pokles přepadové trubice, čímž se utěsní výtok. Zbývající vodu však v nádržce stále máme a pokud potřebujeme, nic nám nebrání spláchnout ihned znovu nebo tlačítko přidržet a tím zabránit těsnění, aby vykonalo svou práci. Je to řešení, které nám nezasahuje do potřebného komfortu a nezdržuje nás případným čekáním při napouštění nádržky. Zajímavé je, že tento systém funguje i tam, kde jsou již modernější dvoutlačítkové splachovací systémy, včetně těch podomítkových.

Na trhu je široká nabídka různých řešení od různých výrobců. Mezi ty nejrozšířenější výrobky patří dovozové produkty z Číny a Taiwanu. Zde je třeba dát velký pozor na jejich skutečný význam pro Vaše úsporná opatření, protože často neušetříte ani zlomek toho, co je uvedeno na obalu. Komplikované je to také z pohledu kvality použitých materiálů. Rozhodně stojí za to, vyvarovat se pořízení výrobků s plastovou či měděnou objímkou. Ideální je mosaz nebo alespoň nerezová ocel. Mosaz je ideální, jelikož vůbec nereaguje s vodou. Její pochromování pak dodává výrobku i velmi slušný estetický dojem. Z amerických či evropských producentů jmenujme například Neoperl, Amfag, Ecogam či Watersavers. Poslední zmiňovaný je dokonce ryze českým výrobcem patentovaných šetřičů vody se specializací na všechny tři typy vodovodních zařízení.

Při porovnávání nabídek jednotlivých výrobců je dobré sledovat materiálové složení, původ výrobku, kvalitu povrchových úprav, reference významných zákazníků či partnerů. Rozhodně se vyplatí zajímat se o informace, které jsou u výrobku uvedeny k průtoku. Valná většina výrobců šetřičů vody své průtoky kalibruje při velmi nízkém tlaku 3 bary, což neodpovídá standardní realitě v českých podmínkách. Ač se to nezdá, je to velmi důležitá informace, protože při vyšším tlaku se přes regulaci dostane více vody. To je jednoduché fyzikální pravidlo a většina výrobců spoléhá na neinformovanost zákazníka a neověřování skutečného průtoku. Málokdo doma bude měřit skutečný průtok a spoléhá na popis na obalu výrobku.

Platí tedy to, co u každého sortimentu. Dvakrát měř, jednou řež. Pomalu si zvykáme nekupovat zbrkle a řídit se vždy jen podle ceny. Při výběru nejvhodnějšího řešení totiž nerozhoduje tolik cena a vyplatí se investovat i do dražších typů. I tak se cena těchto kvalitnějších pohybuje jen kolem 250-300 Kč, vrátí se do pár měsíců.

Úspory nás zkrátka nemusí vždy bolet při jejich realizaci a v tomto případě se ani nemusíme bát ztráty komfortu, který očekáváme pokaždé, když pustíme vodu.