Dům s fasádou z cihlových pásků v sobě nezapře duch viktoriánské architektury

Milan s Hankou chtěli bydlet v rodinném domě odjakživa. Jejich představou bylo koupit si starší dům na místě, které má ducha a přizpůsobit si jej postupně obrazu svému.

Jednoho dne se takovému domu ocitli tváří v tvář. Stál v jedné z malebných obcí na předměstí Děčína na krásném a klidném místě. Jeho stav byl však bohužel žalostný. Dům byl postaven přibližně před 140 lety a více než 80 let neprošel žádnou významnější opravou či rekonstrukcí.

Po krátké úvaze však bylo rozhodnuto. Jdeme do toho! Řekli si Milan s Hankou a pustili se do totální přestavby rodinného domu se vší vervou. Postupně vyměnili veškeré instalace, obnovili podlahy, přebudovali koupelny a nakonec stáli před posledním krokem, kterým byla realizace fasády domu.

K tomu pan Milan říká: „Dříve jsem pracoval na lodi v Holandsku. Musím se přiznat, že se mi velmi líbila zdejší architektura cihlových fasád. I nadále jsme pak se ženou sledovali a studovali stavby v zahraničí. V tomto ohledu nás ovlivnil také anglický styl stavění. Nakonec jsme se rozhodli, že náš dům bude mít fasádu z tmavých lícových cihlových pásků s obchodním názvem R 687 sintra terracotta linguro a bílá výsuvná okna. S výběrem pásků a dalších nezbytných materiálů pro zdárnou realizaci fasády nám pomohli pracovníci společnosti Lipea. Ti nám poskytli řadu cenných rad před i v průběhu realizace fasády,“ dodává pan Milan.

Na naši otázku, kdo jim tak krásně dům obložil, pan Milan odpovídá stroze: „Sami. Začali jsme zhruba v květnu loňského roku a letos v červenci jsme dokončili veškeré zásadní práce spojené s realizací fasády. S výsledkem jsme spokojeni a velmi nás těší, že se nám podařilo tomuto krásnému domu opět vtisknout tvář, kterou bude těšit své okolí po dlouhá léta,“ uzavírá s úsměvem naše setkání pan Milan před krásně zrekonstruovaným domem na Děčínsku.

Ivo Románek

GALERIE OBRÁZKŮ