Jak zachovat dobovost památek a praktičnost interiérů s využitím kameniny?

Odhodláváte se k rekonstrukci a přemýšlíte, jestli materiál zapadne do celkové stavby? Na dvou ukázkových realizacích vám odhalíme, jak jsme pomohli vyřešit netypické stavební požadavky.

Obnova hradeb chebského hradu: cihly, které barevně i tvarově zapadnou

Potřebujete, aby cihly zapadly do celkového kontextu stavby? Se stejným požadavkem se na nás obrátil i Městský úřad v Chebu. V rámci rekonstrukce hradeb chebského hradu zákazník potřeboval namíchat specifickou barvu cihel, která pomůže zachovat dobovou atmosféru.

V BRISPOLU jsme připravili tři receptury základní hmoty a podle zabarvení jílu po vypálení cihel jsme památkářům předložili vzorky cihel od červené barvy až po hnědou. Po výběru vhodného odstínu jsme se pustili do výroby 80 000 kusů cihel. Výroba kompletní zakázky trvala přibližně 60 dnů.

Při zdění staveb se přišlo na specifický problém. Stavební firma se dostala do míst, kde chyběl pravoúhlý přechod hradeb a nebylo možné dosáhnout návaznosti cihel na tupém nároží stavby. Vznikl tak nový požadavek na změnu tvaru cihly.

V BRISPOLU jsme ručním formováním vyrobili potřebný počet zkosených cihel. Kromě toho jsme zajistili i jejich dodání na stavbu. Zdění hradeb díky tomu pokračovalo bez přerušení prací.


Ukázka zkosených cihel, které byly potřeba k opravě hradeb chebského hradu.


Kameninové cihly a dlažby od BRISPOLU zákazníci využili i při rekonstrukci dalších historických památek. Zdobí například zámek v Novém Městě nad Metují, dvorce správních budov Pražského hradu, Goetheovu vyhlídku v Karlových Varech, kostel sv. Jakuba Staršího v Pomezí nad Ohří nebo pevnosti Terezín a Vyšehrad.


V Terezíně jsme pomohli s opravou místní kameninové stěny.


Dlažba ve vinařství, která odolá skvrnám od červeného vína

Všichni milovníci vína vědí, jak je těžké zbavit se skvrn od červeného vína. Vinařství Kvíc se na nás s podobným problémem obrátilo. Zajímalo je, jak se chová kameninová dlažba Gotik při kontaktu s červeným vínem.

Odolnost dlažby běžně testujeme ve státní zkušebně a víme, že odolá skvrnám od olivového oleje, kyseliny mléčné, jodové tinktury i draselných louhů. Červenému vínu jsme ji ale zatím nevystavili – a tak jsme se rozhodli dlažbu pro zákazníka na vlastní náklady otestovat.

Na m2 dvou dlažeb, kdy čtvercovou jsme naimpregnovali a šestiúhelníkovou nikoliv, jsme vylili červené víno.


Otestovali jsme dva druhy kameninové dlažby, na kterou jsme vylili červené víno.


Po dlažbě jsme se osobně prošli a zašlapali víno do podlahy. Po 4 hodinách jsme je vytřeli – a výsledek? Ani na jedné z nich nezůstaly na povrchu známky po rozlitém víně. Po úspěšném otestování zákazník dlažbu využil ve své degustační místnosti.


Levý vzorek dlažby jsme naimpregnovali, pravý nikoliv. Po setření nezůstala skvrna ani na jednom z nich.


Kameninovou dlažbu tak můžete bez obav použít v interiérech, ve vinárnách, vinných sklípcích nebo v pivnicích.

Proč zařadit kameninu do realizací?
• Oproti betonu vyniká svou pevností, nedrolí se a je protiskluzová.
• Klasická dlažba po čase na slunci ztratí barvu, kamenina nikdy nevybledne.
• Jednoduchý a nadčasový tvar se hodí pro jakýkoliv design a vykouzlí jedinečnou atmosféru domova.
• Oceníte ji i v zimě, kdy vydrží nejtvrdší mrazy.
• Nemusíte se trápit vidinou další rekonstrukce. Kamenina vydrží navěky a ocení ji i další generace.


Kamenina dotvoří jedinečný vzhled interiéru restaurací a podnikových prostor.


Kameninové výrobky vyrábíme v BRISPOLU ověřeným tradičním způsobem už od roku 1885. K jejich výrobě používáme přírodní české jíly, které chemicky nedobarvujeme, takže je kamenina 100% ekologická a přírodní. 

Vyrábíme i cihly a dlažbu na míru, na které vyrazíme vlastní iniciály, název nebo logo. Při výrobě dlažby pro město Kadaň jsme do dlažby na přání vyrazili logo města.


Před výpalem jsme do dlažby vyrazili logo Kadaně. Po výpalu logo hezky vynikne.


Potřebujete, aby kameninové cihly zapadly do celkového kontextu stavby nebo si jen nevíte rady s výběrem materiálu? Ozvěte se nám, rádi vám pomůžeme vyřešit váš problém.

GALERIE OBRÁZKŮ