Izolace spodní stavby rodinného domu? Nepodceňujte je!
Realizace spodní stavby rodinného domu je náročná nejen na správné provedení základů, rozvodů ležaté kanalizace pod domem, či zdiva spodní stavby, ale zejména na pečlivé zhotovení veškerých hydroizolací.
Prvotní je kvalitní provedení odizolování (hydroizolace) vnějšího obvodového zdiva, středových nosných zdí a následně celé základové desky domu. U obvodových i středových zdí domu je nutné z obou stran zdiva ponechat přesah hydroizolace minimální velikosti 10 - 15 cm z důvodu zachování možnosti bezproblémového napojení další hydroizolace z vnitřní či vnější strany zdiva.
Vlhkostí, ať již se jedná o spodní vodu, srážkovou vodu či nahodilé proudy, je nejvíce ohroženo zdivo umístěné pod úrovní terénu. Zde je nutné provedení natavení izolací hydroizolačních pásů v celé ploše zdiva a jejich napojení na přesah izolace umístěné pod obvodovým základovým zdivem. Hydroizolace by měla být vyvedena vždy alespoň 50 cm nad terén po celém obvodu stavby tak, aby v případě například stání vody při větších přívalových deštích či vysoké sněhové pokrývce nebylo nasákáním srážkové vody ohroženo obvodové zdivo domu umístěné nad terénem. Pro zajištění dostatečné tepelné izolace spodní stavby domu je pak vhodné na spodní zdivo opatřené hydroizolací aplikovat polystyrén do vlhkého prostředí, tzv. Perimetr zelené barvy, který je určen do vlhkého prostředí. Polystyrénovou izolaci před dalším vlivem zemní vlhkosti a tlaku okolní zeminy ochráníme nopovou fólií.
Je zřejmé, že v případě pečlivého provedení hydroizolací spodní stavby domu si v budoucnu ušetříte spoustu nervů i dodatečných nákladů na sanaci vlhkého zdiva, omítek a likvidaci plísní ve Vašich sklepech, suterénních prostorách nebo místnostech umístěných těsně nad úrovní terénu.
Ivo Románek
Galerie obrázků
https://cihlostavby.cz/konstrukce/zaklady/883-izolace-spodni-stavby-rodinneho-domu-nepodcenujte-je#sigProId6eb53328cb